nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Adam Śliwa

dodane 07.11.2011 11:09

Pognali za lisem

W sobotę w większości stadnin odbyły się tradycyjne gonitwy za lisem, z okazji hubertusa, czyli przypadającego na 3 listopada wspomnienia św. Huberta, patrona myśliwych i jeźdźców.

Uroczyste obchodzenie dnia świętego Huberta ma bardzo długą tradycję. Pierwszy odbył się w 1444 roku. W Polsce zwyczaj ten pochodzi z XVIII wieku, a jego rozkwit przypada na okres międzywojenny. We wszystkich pułkach kawaleryjskich i stadninach organizowano całodzienne atrakcje zgodnie z tradycją. Była gonitwa za lisem, czyli jeźdźcem z przypiętą do ramienia lisią kitą. Cały przejazd i zawody odbywały się wedle ustalonych reguł. Całość kończył wspaniały myśliwski bigos. W Anglii do dziś gonitwa organizowana jest zgodnie z tradycją w charakterystycznych strojach ze sforą psów i prawdziwym lisem. Także w Polsce jeźdźcy starają się podtrzymać tradycję organizując z okazji Hubertusa różne atrakcje, zawody i oczywiście gonitwę za lisem.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: Dziś 12:35
  łączna liczba komentarzy: 98
 • 2
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26