nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP/pd

dodane 17.10.2011 08:18

Największy teleskop świata

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zawarło z rządem Chile umowę, dzięki której uzyskało nieodpłatnie do swej dyspozycji 189 kilometrów kw. terenu na pustyni Atakama, gdzie zbuduje największy teleskop astronomiczny świata.

Umowę podpisali w Santiago chilijski minister spraw zagranicznych Alfredo Moreno i dyrektor generalny ESO, Tim de Zeeuw. Pozwoli ona na zrealizowanie projektu budowy Europejskiego Ekstremalnie Dużego Teleskopu (E-ELT) o średnicy zwierciadła głównego 42 m.

W umowie tej Chile przekazuje Europejskiemu Obserwatorium Południowemu 189 kilometrów kwadratowych terenu w rejonie Cerro Amazones, na którym stanie teleskop, oraz - na 50 lat - 362 kilometry kwadratowe sąsiednich terenów w celu stworzenia dla E-ELT ochrony przed wpływami zakłóceń świetlnych.

Główna siedziba ESO mieści się w niemieckiej miejscowości Garching niedaleko Monachium, a większość jego urządzeń obserwacyjnych została umiejscowiona na pustyni Atakama.

Chile, jak podkreślił na uroczystości podpisania umowy szef dyplomacji chilijskiej, "ma najczystsze niebo na naszej planecie i dlatego tu właśnie są usytuowane najważniejsze obserwatoria astronomiczne świata. To jest część naszego bogactwa i zarazem naszego wkładu w rozwój ludzkości".

« 1 »