nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP

dodane 10.10.2011 09:49

Thiago Cionek z polskim obywatelstwem

Piłkarz Jagiellonii Białystok Thiago Rangel Cionek odebrał w piątek formalnie nadane mu przez Prezydenta RP polskie obywatelstwo.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno, podczas uroczystości wręczenia dokumentu w Białymstoku przypomniał, że bardzo wiele osób wspierało zawodnika w staraniach o obywatelstwo, m.in. kibice, którzy zebrali około 3 tys. podpisów poparcia.

Z kolei prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wręczył Cionkowi, do którego zwracał się po polsku "Jakubie", m.in. książkę - przewodnik historyczny o Białymstoku oraz okolicznościowy list gratulacyjny.

Zawodnik otrzymał od wojewody koszulkę w barwach narodowych. "Chciałbym kiedyś na to zasłużyć" - powiedział Cionek, który w zamian podarował trykot Jagiellonii.

Piłkarz już wcześniej mówił, że sprawa obywatelstwa jest dla niego i jego rodziny bardzo ważna i jest dumny, że to obywatelstwo otrzymał. Dziennikarze pytali żartobliwie w piątek: czy zna hymn Polski? Cionek co prawda nie śpiewał, ale płynnie zadeklamował całą zwrotkę i refren hymnu.

Cionek ma polskie korzenie. Mówił, że jest pierwszym członkiem swojej rodziny, który po powrocie do Polski dostał polskie obywatelstwo. Przypomniał, że jego przodkowie około 100 lat temu wyjechali do Brazylii.

« 1 »