nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 09.10.2011 05:30

Dziś XI Dzień Papieski

XI Dzień Papieski odbywa się dzisiaj pod hasłem „Jan Paweł II - człowiek modlitwy”.

Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego Dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której biorą udział wolontariusze: ministranci, harcerze, młodzież i dorośli z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób, każdy może włączyć  się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II.
W tym roku Dzień Papieski będzie wielkim dziękczynieniem za beatyfikację papieża - powiedział podczas konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która organizuje Dzień. Metropolita warszawski  wskazał na Jana Pawła II jako na wzór pięknego, chrześcijańskiego życia. Podkreślił także, że data Dnia została wybrana nieprzypadkowo - chciano w ten sposób wydłużyć świętowanie - Dzień rozpocznie się 9 października, a zakończy 16 dnia tego miesiąca uroczystościami z udziałem Episkopatu Polski w Przemyślu. Zaś 22 października po raz pierwszy w Kościele obchodzić będziemy wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II.
Kard. Nycz zachęcał również do wsparcia zbiórki pieniędzy na fundusz stypendialny dla młodzieży, który obejmuje jak do tej pory 2,5 tys. osób. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia stanowią „żywy pomnik” Jana Pawła II. - Nie musimy się niczego wstydzić patrząc na całe środowisko stypendystów, to pomnik trwalszy i lepszy niż ze spiżu - podkreślał kard. Nycz.
Do wspierania stypendystów zachęcał też ks. prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji. Poinformował on także o tytułach Przyjaciela Fundacji DNT oraz Mecenasa Fundacji, które zostaną przyznane po raz pierwszy osobom prywatnym, wspierającym fundusz stypendialny datkami przez cały rok oraz firmom pomagającym Fundacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..