nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI

dodane 03.10.2011 14:40

W 2012 r. Benedykt XVI mianuje nowych kardynałów?

Najprawdopodobniej w przyszłym roku Benedykt XVI po raz czwarty mianuje nowych kardynałów – twierdzi na łamach portalu „vaticaninsider” znany włoski watykanista Andrea Tornielli.

Gdyby Ojciec Święty postanowił zwołać konsystorz w listopadzie 2012 roku, można spodziewać się kreowania 25 nowych purpuratów, z których zdecydowaną większość stanowiliby Włosi – napisał Tornielli.

Jeden z najlepiej poinformowanych watykanistów zauważa, że w minionych dniach pojawiły się w Rzymie pogłoski o możliwości zwołania przez papieża konsystorza jeszcze w tym roku w uroczystość Chrystusa Króla. Zaznacza, że jest to technicznie możliwe, gdyż zazwyczaj papież ogłasza nominacje kardynalskie na miesiąc przed uroczystym nałożeniem purpury. Dodaje, że w roku bieżącym w uroczystość Chrystusa Króla, 20 listopada Ojciec Święty ma być w Beninie, gdzie przekaże biskupom Afryki adhortację postsynodalną. Zaznacza, że za zwołaniem konsystorza w przyszłym roku przemawia ilość możliwych nowych purpuratów. Benedykt XVI przestrzega bowiem ściśle zasady, by liczba kardynałów-elektorów nie przekraczała 120, zgodnie z zasadą ustaloną jeszcze przez Pawła VI. W lutym 2012 papież mógłby kreować 12 nowych purpuratów, w czerwcu 18, a w listopadzie 2012 – 25.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..