nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 30.09.2011 12:31

Międzynarodowy Turniej Rycerski

Turniej łuczniczy, pokazy machin oblężniczych, prezentacje grup rycerskich oraz inscenizację bitwy zaplanowano na sobotę i niedzielę w Szydłowie (Świętokrzyskie,) w ramach XIII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.

W imprezie weźmie udział 150 rycerzy z grup rekonstrukcyjnych z Polski, Węgier i Słowacji.

Szydłów - zwany "polskim Carcassonne" - zachował do czasów współczesnych XIV-wieczny układ urbanistyczny. Zespół zamkowy z salą rycerską, skarbczykiem i bramą zamkową jest jednym z najważniejszych zabytków miasteczka - obok warownych murów z bramą krakowską, dwóch kościołów i synagogi.

W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, wybudowano w Szydłowie kościół, zamek, a gród otoczono murami obronnymi. Kronikarze odnotowali siedem pobytów władcy w miasteczku.

W sobotę w Szydłowie będą obradowali włodarze kilkudziesięciu miast, zrzeszonych w Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego.

Poszczególne imprezy turnieju będą odbywały się na dziedzińcu zamku i w dolinie w pobliżu budowli.

Pokazy historyczne zaprezentują zagraniczne grupy rekonstrukcyjne: Cohors ze Słowacji i Bractwo Św. Jerzego z Węgier.

Rekonstruktorzy m.in. Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, z Nowej Dęby, Opatowa i Chęcin odtworzą wydarzenia Bitwy pod Płowcami z 1331, w której wojska polskie starły się z krzyżackimi.

Będzie można obejrzeć także spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt i posłuchać koncertu muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Carrantuohill.

W niedzielę przed południem, po uroczystej sesji rady gminy, grupy rekonstrukcyjne przemaszerują ulicami Szydłowa.

Zaplanowano też otwarcie odrestaurowanego rynku. W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych przebudowano główny plac miejscowości i przyległe uliczki oraz plac przed synagogą. Zrekonstruowano także mury miejskie i bramę krakowską.

Po południu odbędzie się turniej bojowy o miecz królewski i turniej łuczniczy. Atrakcją imprezy będzie pokaz bojowych machin oblężniczych z okresu średniowiecza. Odbędą się także pokazy kowalstwa artystycznego i średniowieczny jarmark rękodzielniczy.

Imprezę zakończy koncert muzyki romskiej - wystąpi Don Wasyl z zespołem.

Głównym organizatorem turnieju jest Gmina Szydłów. Patronat honorowy nad imprezą objęli: marszałek województwa świętokrzyskiego i wojewoda świętokrzyski.

 

« 1 »