nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

PAP/pd

dodane 30.09.2011 08:00

Europejskie Dni Ptaków

W najbliższą sobotę i niedzielę w obchodzimy święto ptaków migrujących. Z tej okazji Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza chętnych na ornitologiczne wycieczki i spacery.

Europejskie Dni Ptaków są świętem ptaków migrujących. Dla przyrodników i pasjonatów z całej Europy jest to okazja, by wybrać się do lasów, parków, na łąki i nad stawy i pożegnać skrzydlate bractwo odlatujące do ciepłych krajów.

Dla niektórych gatunków będzie to daleka wędrówka na inne kontynenty. Inne przebędą krótszą drogę, kierując się ku cieplejszym rejonom Europy zachodniej lub południowej. Z drugiej strony wiele gatunków ptaków przylatuje na zimę do Polski z północy i wschodu (m.in. te, które zimowy czas spędzają na wodach przybrzeżnych Bałtyku).

Z okazji Dni Ptaków na pierwszą sobotę i niedzielę października OTOP zaplanowało jesienne spacery ornitologiczne. Przewodnicy - wolontariusze wspomogą uczestników swoją wiedzą i doświadczeniem w terenie - poinformowała PAP reprezentująca towarzystwo Katarzyna Groblewska.

Europejskie Dni Ptaków odbędą się w 114 polskich miastach. W zeszłym roku wzięło w niej udział prawie 3,5 tys. Polaków - poinformowała Groblewska.

Przykładowa, zaplanowana na sobotę wycieczka w Puławach (zbiórka o 10.00 w Pałacu Czartoryskich) potrwa cztery godziny. Przy odrobinie szczęścia, spacer po parku, w rejonie Łachy Wiślanej, ogródków działkowych, wału wiślanego i mostu im. I. Mościckiego pozwoli zobaczyć m.in. zimorodka, gągoła, dzięcioły, żurawia, czaple, kormorana i czajkę - zapowiadają organizatorzy. Pełny program wycieczek można przejrzeć na stronie http://otop.org.pl/obserwacje/europejskie-dni-ptakow/zapraszamy-na-wycieczki/

Zgodnie z sugestią organizatorów, na wyprawę warto zaopatrzyć się nie tylko w lornetki, ale także w długopisy i ołówki, które przydadzą się do wypełnienia formularzy (również pobranych ze strony OTOP) i notowania obserwacji.

"Patronem" tegorocznych Dni Ptaków został raniuszek - uważany przez ornitologów za jednego z najsympatyczniejszych ptaków, jakie można u nas spotkać. Nietrudno go rozpoznać - przypomina małą, puchatą kulkę piór z długim ogonem. Ma krótki, ciemnoszary dziób i oczy jak węgielki.

Raniuszki, choć niewielkie, są mistrzami budownictwa. Tworzą gniazda, których wysokość może dochodzić do ćwierć metra. Para ptaków buduje je nawet miesiąc z mchów, roślinnych włókien i pajęczyn. Środek wyścieła piórami - w jednej raniuszkowej siedzibie może ich być nawet dwa tysiące.

Na całym obszarze występowania raniuszka (obejmującym dużą część Europy i Azji) wyodrębniono łącznie 19 podgatunków. Europejską populację tych ptaków szacuje się na 4-10 mln par. Osobniki z populacji z Europy północnej i wschodniej podejmują nieregularne wędrówki, które co kilka lat przybierają formę nalotu. Zdarzają się wtedy dni, kiedy ornitologom udaje się zaobrączkować nawet kilka tysięcy tych ptaków.

Największa szansa na spotkanie raniuszka pojawia się właśnie w październiku. Najlepiej szukać w lasach i wśród skupisk drzew, czasami w miejskich parkach.

« 1 »