nasze media MGN 07/2024
dodane 19.08.2011 21:28

Problemy z wyborem gimnazjum

Mieszkam w małej miejscowości, gdzie jest jedno gimnazjum, do którego pójdzie moja klasa. A ja uczę się bardzo dobrze i zastanawiam się, czy nie pójść do renomowanego gimnazjum w pobliskim mieście. Jestem nieśmiała, nie wiem, czy wytrzymam w samotności, bo nikt tam nie idzie z naszej klasy. Szóstoklasistka

Nikt za Ciebie tej decyzji nie może podjąć. A już szczególnie ja, obca osoba. Bo niekiedy gimnazjalistki ciężko przeżywają samotność w klasie, to się staje ich głównym problemem. Musisz się więc zastanowić, czy z tym sobie poradzisz. Poza tym dowiaduj się, czy rzeczywiście nikt się tam nie wybiera. Spróbuj też dowiedzieć się, czy z Twojej miejscowości ktoś trochę starszy jest zadowolony. W każdej szkole można się dobrze przygotować do liceum. Tylko czasami uczniowie są tak leniwi i oporni, że choćby nauczyciel na głowie stawał, to oni i tak nie będą się uczyć. A potem oskarża się szkołę o niski poziom. Jeśli nauczyciele zauważą, że jesteś zdolna i pracowita, to z pewnością docenią to, nie pozwolą, byś się zmarnowała.
Dowiedz się też, jak wygląda sprawa dojazdów. Czy są dobre, częste, czy nie będziesz traciła zbyt wiele czasu.
No i jeszcze popytaj, czy w tamtym gimnazjum nie wyśmiewają tych z małych miejscowości, bo tak się niekiedy zdarza. Ludzie mają różne natury, jedni szybko sie aklimatyzują w nowym środowisku, inni długo nie potrafią się odnaleźć. Decyzja musi być Twoja. Wypisz sobie na kartce plusy i minusy. Opanuj nieśmiałość i zbieraj różne informacje. Nie musisz jednak we wszystko wierzyć. Najwięcej zależy od tego, jaka jest Twoja odporność psychiczna, samodzielność. Bo przykre sytuacje mogą się może zdarzyć, ale wcale nie muszą. Zbieraj jeszcze informacje, a potem sama podejmij decyzje. Wiem, że to trudne, ale na tym polega dorastanie, że trzeba podejmować decyzje, a potem ponosić ich konsekwencje.

zadaj pytanie...
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..