nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023
dodane 05.03.2008 23:03

Wykorzystać naiwną

W klasie czuję się samotna. Dziewczyny niechętnie ze mną rozmawiają. Za to często pożyczają przybory szkole i nie oddają. Kolega bierze ode mnie wciąż chusteczki. Nie chce skarżyć pani, że oni nie oddają, ale mam tego dosyć. Gimnazjalistka, kl. I

Jeśli Ty sama nie zaczniesz się szanowac, to nikt tego za Ciebie nie zrobi. Możesz:
1. Dalej pożyczać, a potem kupować przybory oraz chusteczki.
2. Powiedzieć, Że nie masz chusteczek i koniec. Bo to kłamstwo nie jest wtedy grzechem, tylko uczeniem innej osoby odpowiedzialności. Gdy poproszą o gumke, ekierkę itd, to powiesz, że wszystkie już Ci zabrali i nie masz. Koniec- nie ma dyskusji. Możesz w tym wypadku mówić nawet
różne złośliwości- np "to ja czekam, kiedy moje rzeczy wrócą do mnie". Jednocześnie pilnuj, by nic nie mieć na wierzchu, bo sami wezmą.
3. Musisz sie nauczyć pewności siebie, zadowolenia z tego jaka jesteś. Jeśli lubisz czytać książki, to
czytaj, a opinia rówieśników nie powinna mieć dla Ciebie żadnego znaczenia.
4. Absolutnie nie idź do pani. Gimnazjum to juz nie jest ten wiek, by do wychowawczyni iść z takim
problemem. Jeśli Ty im coś pożyczasz, to jest Twoja decyzja i Twoje ryzyko. Skoro Cię zawiedli, to wiecej się nie pożycza.
5. W gimnazjum trzeba się uczyć dorosłości , zaradności. Już nie mogą dorośli załatwiać Twoiuch problemów. Życie niesie wiele kłopotów i powoli trzeba się uczyć asertywności czyli odmawiania.
6. Przez całe życie będziesz spotykała ludzi lubiących wykorzystywać innych. Oni mają takie charaktery. Jeśli wyczują, że ktoś jest naiwny i daje się wykorzystać, to go wykorzystują. I wcale go nie szanują. Tak jest w Twoim przypadku. Oni uznali, że Ty nie odmawiasz, na wszystko sie zgadzasz, nie potrafisz odmówić, zbuntować, to Cię wykorzystują i śmieją się, ze jesteś naiwna.
7. Twoje zachowanie wobec nich jest głupie. Rozpieszczasz ich, uczysz chamstwa, uczysz, że można
wykorzystać innych. Nie tylko dla swojego dobra, ale także dla ich dobra zacznij mówić NIE.
8. Na przerwach czytaj, jeśli chcesz, nie przyjmuj krytyki, śmiej się, nie pożyczaj niczego, a może przejdź się trochę po szkole, zajrzyj w różne miejsca, szczególnie do bibilioteki.
9. Wiek gimnazjalny jest najtrudniejszy w życiu człowieka. Każdy coś udaje, zależy mu na innych, każdy
jest z siebie niezadowolony. Dlatego ciesz się życiem, sobą, wyprostuj sie dumnie, uśmiechaj się do siebie, do swoich myśli, do innych. Bądź pogodna, ale też bardzo stanowcza. Musisz powiedzieć NIE.


Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..