nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022
dodane 31.07.2007 13:03

Obawa

Dostałam się do liceum. Jestem jednak nieśmiała i boję się, czy się zaaklimatyzuję, czy znajdę osoby przyjazne. Co robić? Niepewna

Osoby nieśmiałe są bardzo potrzebne w szkołach, by gaduły i zaradni mogli błyszczeć. Wcale się tym nie przejmuj, a teraz kilka rad, może się przydadzą:
1. Pierwszego dnia rozejrzyj się uważnie i podejdź do osoby, która wyda Ci się przestraszona, przedstaw się, udawaj trochę bardziej zaradną niż jesteś. Pomóc innemu nieśmiałemu to bardzo dobra metoda
2. Jednak uważaj, by razem z nią nie zamknąć się w tym kręgu dwóch osób. Razem podchodźcie do różnych dziewczyn. Ty ją ciągnij. Nie oceniaj nikogo po pierwszych dniach. Wtedy większość jest zestresowana i udaje, gra, nikt prawie nie jest sobą.
3. Jeśli to możliwe, to na różnych przedmiotach siadaj różnie, w różnym otoczeniu, by poznać jak najwięcej osób.
4. Nigdy nie czekaj, że ktoś się Tobą zajmie. Ty podchodź do dziewczyn. Jeśli usłyszysz, że jakaś grupka umawia się po lekacjach, to odważ się i się wproś. Nawet jeśli będzie głupio i źle, to już coś będziesz wiedziała.
5. Jeśli masz w domu warunki, to zaproś w pierwsze dni kilka dziewczyn, np na sałatki, na ciasto, zwierzenia.
6. Sama rzuć hasło, by w kilka osób iść po lekacjach na lody, na colę i poznać się lepiej.
7. Jak najszybciej proś o numery gadu i komórek. Od razu dawaj opisy typu "mam super klasę" czy coś w tym stylu.
8. Nigdy nie bądż marudą ani zalęknioną dziewczyną. Uśmiach zachęca innych, by do Ciebie podejść.
9. Jeśli znasz mało osób, to lepiej, bo możesz na początku trochę udawać bardziej śmiałą, a potem stać się taką. Może nie aż tak hałaśliwą, ale radosną, otwartą na innych.
10. Czasami dopiero gdy kończy się szkoła, to ludzie się poznają. 3 lata to bardzo mało. Szkoda czasu na jakieś nieufności. Od Ciebie też zależy, jaka będzie Twoja klasa.
11. Wchodzisz w najpiękniejszy wiek i korzystaj z tego, nie daj się zamknąć w kręgu marudzących i niezadowolonych. Jeszcze gorsze są plotkary. Polecam powieści Musierowicz, wiele sytuacji z różnych starych i nowych jej książek może Ci się przydać.


Więcej listów:


zadaj pytanie...
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione