nasze media MGN 07/2024
dodane 11.06.2007 21:25

Ogniska na pożegnanie szkoły

Usłyszałam rozmowę koleżanek umawiających się na klasowe ognisko. Jedna uświadamiała drugą, że koniecznie trzeba tam pić i palić. Moja klasa też planuje pożegnalne ognisko. Nie będę piła, ale nie wiem, czy iść? Może namówić kogoś.. Gimnazjalistka, kl. III

Jeśli jesteś dość silna psychicznie, to idź, nie pij, nie pal i w ten sposób bądź wyrzutem sumienia dla innych! Dobrze już przed ogniskiem poznać plany rówieśników i wtedy przedstwiać swoją opinię. To może osłabić zapał imprezowiczów do złych pomysłów.
Byłoby wspaniale, gdyby zebrało się więcej takich osób, gdybyście pokazali, że bez piwa, wódki, wina, papierosów, narkotyków można się świetnie bawić! Gdybyś jednak miała być jedyną niepijącą lub będzie Was mało, to bądź ostrożna, miej włączoną komórkę, w razie czego wyjdź, gdy zacznie być niemiło.
Używki paraliżują system nerwowy, rozum zostaje wyłączony, cały niby humor jest sztuczny, nieprawdziwy. Pod wpływem alkoholu lub narkotyków traci się kontrolę nad całym swoim zachowaniem.
Młody oragnizm jest bardzo wrażliwy. Może dojść do zatrucia alkoholowego. Nadmiar alkoholu zostaje najczęściej zwrócony w wymiotach.
Nie wiadomo, czy podane papierosy są papierosami / które zatruwają organizm/, czy to raczej narkotyki.
Myślę, że w alkohol, nikotynę, narkotyki uciekają ci, którzy nie potrafią się bawić, którzy są zakompleksieni, niepewni, nudni, nie mają nic do powiedzenia, przejęli od dorosłych złe wzorce. Alkohol odbiera im logiczne myślenie i przez chwilę czują się wyluzowani. To dobre dla tchórzy!
Dla wielu te ogniska będą tylko wstydliwym wspomnieniem, symbolem młodzieńczej głupoty. Ale gdy rozum zostaje wyłączony, mogą mieć miejsce tragiczne wydarzenia. A niektórzy poczują się ważni i dorośli, uznają, że to dobry sposób na życie- taka nieustanna ucieczka od odpowiedzialności. Kilka osób może już pozostać w takim stylu życia. Pamiętajcie, że każdy alkoholik lub narkoman był kiedyś dobrym nastolatkiem i kochanym dzieckiem, nawet spokojnym uczniem. Często gdzieś w młodości szuka się początków tragicznych uzależnień, które wyniszczają i niewolą człowieka.

Klasowe ogniska są bardzo popularne. Jakie Wy macie doświadczenia?


Więcej listów:


zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..