nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 15.03.2007 15:34

Opanować nerwy

Jestem bardzo nerwowy. Nie potrafię temu zapobiec! Przed sprawdzianem czasami myślę, że nie wytrzymam! Czy jest jakaś metoda, by temu zapobiec? Nerwus

Można trochę zapanować nad nerwami. Trzeba sobie powiedzieć, że przed Tobą od wieków tysiące uczniów musiało sobie też radzić. Mało tego, przecież dawniej szkoły były trochę strasznejsze, nauczyciele surowsi. Dlatego najpierw wyjaśnij sobie logicznie, że nie dzieje się nic strasznego.

Z innej strony patrząc na to samo, musisz zdawać sobie sprawę, że są osoby nerwowe. Może należysz do osób, które będą nerwowo reagować na takie stresujące sytuacje. Postaraj się z tym żyć. Mówić sobie, że taki już jesteś, nie martwisz się tym. Nie przychodź wcześniej do szkoły przed kartkówkami, nie podgrzewaj atmosfery, nie panikuj, oddychaj głęboko, na przerwie przed klasówką przejdź przez szkołe, może idź do sklepiku, do biblioteki, byś nie stał i nie denerwował się.

Ostatnia sprawa- stres przed kartkówką nie zawsze jest niszczący. Bywa też budujący. Przez lekkie nerwy podnosi się poziom adrenaliny i wtedy mózg lepiej pracuje.
Jeśli wpadasz w panikę, to na chwilę nic nie mów i zadaj sobie kilka pytań:
1. Czy grozi Ci jakieś wielkie niebezpieczeństwo?
2. Czy to koniec świata?
3. Czy to jakieś wielkie nieszczęście?
4. Czy ktoś Ci czymś grozi?
5. Czy ktoś będzie Cię bił, krzyczał?

Z pewnością odpowiesz sobie :"NIE". Pomyśl, że w życiu zdarzają się duże kłopoty i nieszczęścia. Wobec nich klasówka nie jest niczym strasznym.
Pomyśl, co miłego czeka Cię jeszcze tego dnia, pomniejsz znaczenie tej klasówki- to tylko chwila, za godzinę będzie po wszystkim.

Powierz swoje kłopoty Duchowi Świętemu. Poproś go pomoc! Pamiętasz przecież Jana Pawła II- on się tak dobrze uczył, znał tylu studentów. Bądź w lepszym kontakcie ze swoim Aniołem Stróżem. To nie bajka, to fakt, trzeba tylko się poznać i pogadać....
W domu rób ćwiczenia rozluźniające- połóż się, staraj się zupełnie rozluźnić każdą najmniejszą część ciała, zamknij oczy i myśl o czymś bardzo miłym, przywołaj miłe wspomnienia. Ćwicz też po szkole, byś się tego nauczył i potem przed klasówką przymkniesz oczy i juz będziesz wyobraźnią w pięknym miejscu.


Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione