nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 15.03.2007 13:52

Odrzucona przez niektórych

Na początku gimnazjum koleżanka zachowywała się prymitywnie, wulgarnie. Częśc klasy zdecydowanie się od niej odwróciła. Teraz ona się poprawiła, lecz te osoby nie potrafią zmienić swego nastawienia do niej. Jak ich przekonać? Kolega

Dziewczyna narozrabiała i ponosi konsekwencje. W tej sytuacji, jeśli ona chce zmiany, widzę jedno wyjście.
Do wyboru- na lekcji wychowawczej lub na religii należy tę sprawę poruszyć. Ona musiałaby przeprosić i zapewnić, że chce naprawić relacje w klasie. Ty lub ktoś inny może przypomnieć klasie, że przebaczanie jest obowiązkiem chrześcijanina- nie trzeba zapominać, ale trzeba przebaczyć,
dać szansę i żyć od nowa. Przecież modlimy się "i odpusć nam nasze winy jako i my odpuszczamy.." W naszym wierzącym społeczeństwie stanowczo za mało potrafimy przebaczać. Zarówno Jezus jak i św, Paweł bardzo to krytykowali. Pochylamy się nad wieloma małymi grzechami, a mściwość, pamiętliwość, nieprzebaczanie traktujemy bardzo lekko. Dlatego można te sprawę poruszyć na religii, bo jest w niej mocne podłoże religijne.
Ale jest jeszcze inna sprawa. Otóż zawsze w klasie jest tak, że ktoś z kimś się nie lubi. Nie można wszystkich lubić i przez wszystkich być lubianym. Dlatego jeśli ona ponosi konsekwencje swojego zchowania, to może należy odczekać? Bo wiadomo, że czas leczy rany. A do lubienia nie można nikogo zmusić. To jest sprawa emocji. O nielubienie nie można też nikogo oskarżyć. Jeśli ona będzie w porządku, nie będzie nachalna, nie będzie wciąż wypraszała sympatii dla siebie, to może dadzą jej spokój? Może zapomną? Bo część klasy ją lubi. To już dużo. A nigdy nie będzie tak, że polubią ją wszyscy. Nikt nie lubi, jeśli mu się ktoś narzuca, wymusza sympatię, jest za słodki, chce być lubiany.

Dlatego uważaj, by nie przedobrzyć. Przemyśl dobrze, czy ma sens ta dyskusja o przebaczaniu, o religijnej postawie? Może wcale nie jest tak źle? Przemyśl, czy Twoje staranie, by klasa ją polubiła nie są narzucaniem swojej woli innym. Ty znasz tę sytuację, ja opieram się tylko na Twoim liście.Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..