nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023
dodane 16.11.2006 14:58

Sposób na naukę

Nie mam dobrych ocen. Uczę się na klasówki i sprawdziany. Zapamiętuję na chwilę i potem zapominam. Chcę to zmienić. Chcę pamiętać, rozumieć, polepszyć oceny. Jak się uczyć? Gimnazjalista z klasy II

Nie wystarczy uczyć się na sprawdziany i kartkówki! To jest czasami za duży materiał. Wbijasz go wtedy do głowy, on tam chwilkę posiedzi i zaraz znika. Tylko codzienna i systematyczna nauka da efekty. Człowiek się najlepiej uczy przez powtarzanie.
1. Wracasz ze szkoły, wyciagasz zeszyty i sprawdzasz, co było. Czytasz wszystkie notatki ze wszystkich lekcji. Starasz się to zrozumieć!
2. Odrabiasz zadania pisemne z danego dnia.
3. Wyciągasz zeszyty i książki na następny dzień.
4. Robisz plan, ile czasu na który przedmiot. Może należy zrobić przerwę, wynieść śmieci, wyjść z psem, do sklepu, zmyć naczynia. Jakiś ruch, a nie telewizja!
5. Po kolei czytasz rozdział z podręcznika, notatki z lekcji. Możesz sobie coś wpisać do brudnopisu, z którego potem będziesz się uczył do powtórek.
6. Przerwa, odpoczynek lub praca fizyczna.
7. Przed snem przeglądasz notatki.
8. Niektórzy rano powtarzają jeszcze jakieś drobiazgi.

Umysł ma ograniczoną pojemność i nie każdy ma taką samą. Nie należy go zaśmiecać głupotami, należy dbać o świeże powietrze. Nie ma sensu uczyć się, gdy jest się przemęczonym niewyspanym, rozżalonym. Trzeba się dobrze zorganizować! To nie jest łatwe. Ważne, by rozumieć na lekcjach i
korzystać z lekcji! Brak uwagi na lekcjach jest największym błędem większości uczniów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..