nasze media Najnowszy numer MGN 12/2018
dodane 24.10.2006 17:29

Ucieczka z religii

Zaczęłam naukę w liceum. Co robić, gdy inni chcą uciec z religii? Raz udało mi się przekonać kilka osób i zostali. Ale co będzie dalej? Jak się zachować? Zdezorientowana

Jak najszybciej powiedz, jakie masz przekonania religijne i dlaczego nie uciekniesz. Powiedz, że to się nie wiąże z lizusostwem, z podejściem do katechety. Obojętnie kto by uczył i jak by uczył- nie uciekniesz, bo to jest Twoja postawa. Ponieważ nie jest łatwo coś takiego powiedzieć, to wybierz kilka osób, wystarczy dwie, którym powiesz i to prosto: "Dziewczyny. Mam problem. Moje przekonania nie pozwalają mi na ucieczkę z religii. Czuję się z tym źle, ale nie ucieknę. Niech to któraś wyjaśni klasie".
Liceum to nie są małe dzieci. Powoli powinna się pojawiać tolerancja dla innych. W rozmowie z kilkoma koleżankami tłumacz, że wszyscy by szanowali, gdyby to mówiła muzulmanka, ewangeliczka, prawosławna lub ktoś innej wiary. Nas- katolików- też coś obowiązuje. Ważne jest, byś w innych sprawach nie zapominała, kim jesteś. Np nie obgadujesz koleżanek, nie jesteś złosliwa, o alkoholu i narkotykach oraz papierosach nie wspominam. Jednocześnie bardzo wazne jest, abyś była
RADOSNA! Powinnaś się rozwijać duchowo, czytaj naszą stronę, czytaj "Drogę"- tygodnik dla
młodzieży, czytaj powoli dużego Gościa i pokaż, że można się śmiać, cieszyć, bawić, ale w sposób naturalny. Nie odmawiaj chodzenia na imprezy, ale tam nie pij, tylko tańcz, śmiej się itd.
Przed Tobą prawie 3 lata dawania świadectwa. Do tego zadania zostałaś wybrana. Zaraz jutro spróbuj powiedzieć, że nie możesz uciekać z religii, to takie masz zasady i nie będziesz ich łamać.
Niech Cię nawet nie próbują przekonać, bo zdania nie zmienisz. Tylko mówisz im to, by sytuacja była jasna!!! A może jeszcze kilka osób dołączy do Ciebie?

« 1 »
oceń artykuł

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 12.12.2018
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 2
  minialo
  ostatnia aktywność: 12.12.2018
  łączna liczba komentarzy: 4
 • 3
  wierzchowskijan49
  ostatnia aktywność: 25.04.2018
  łączna liczba komentarzy: 13
 • 5
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2