nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023
dodane 29.11.2007 17:03

Czy naprawdę wolna wola?

Proszę mi wyjaśnić, jak to jest, że człowiek ma wolną wolę, a jednocześnie Pan Bóg wszystko wie, co się z nami stanie. Czyli kto kieruje nami? Dlaczego popełniamy błędy, Bóg mógłby do tego nie dopuścić! Ciekawa

Nie patrz na Boga jak na idealnego człowieka, ktory poukładał sobie ludziki jak zabawki i decyduje, że ten będzie lekarzem, a tamten zginie w wypadku. To nie tak.
1. Wielkości i wszechmocy Boga nie potrafimy sobie wyobrazić. Nasz umysł ma przecież ograniczenia.
2. Bóg dla każdego planuje samą dobroć i świętość. W swojej wielkiej dobroci daje człowiekowi wolną wolę i człowiek może połączyć swoje plany z Bożymi planami albo nie.
A- Bóg obdarzył kogoś zdolnościami do nauk ścisłych, talentem organizacyjnym. Ten człowiej ujrzal te dary, zdobył wykształcenie, pracuje, wykorzystuje dary, jest zadowolony. A mógłby uznać, ze powinien
zostać np tancerzem, będzie ppróbowal zrobić karierę, wciąż niezadowolny, pełen pretensji do świata.
3. Człowiek jest powołany. Ja czułam bardzo wyraźnie, że jestem powołana do życia w rodzinie i czułam, że chcę mieć dużą i nietypową rodzinę. Wiedziałam o tym w 100% i teraz po latach wiem, że dokonałam dobrych wyborów. Reszta toczyła się dziwnie, ja tylko odpowiadałam na to, co mnie
spotykało. A mogłam nie odpowiadać, tylko szukać spokojnego i wygodnego życia.
4. Bóg jest tak mądry i tak wszechwiedzący, ze powołuje ludzi do świętości, do pięknych zadań, ale w swojej mądrości wie od razu, jak człowiek swoje życie przeżyje. Wie, że ktoś popadnie w alkoholizm, inny zginie w wypadku. Bóg tego nie chce, wysyła wiele znaków, ale ludzie są ślepi, dokonują swoich wyborów.
5. Zło i cierpienie nie pochodzą od Pana Boga. Życie to piękny prezent, a my możemy ten prezent dobrze wykorzystac, a możemy też go zniszczyć, zmarnować. Bóg nam daje ten prezent nawet jeśli wie, że go zmarnujemy. To jak z Judaszem- Bog do końca dawał mu szansę- Judasz siedział podczas
Ostaniej Wieczerzy, dostał pierwszą Komunię, Jezus mówił, że jeden Go zdradzi, mówił do Judasza osobiście- do ostaniej sekundy Judasz miał szansę, by się wycofać, ale nie zrobił tego. A potem nie uwierzuł biedak w Miłosierdzie.
Nigdy nie myśl, że człowiekowi przeznaczone jest coś złego. Zaplanowane jest samo dobro, ale nie jesteśmy kukiełkami, marionetkami w ręku Boga.
Mamy rozum, duszę, wrażliwość, wyobraźnię, marzenia i niesamowitą wolność. Czasami Pan Bóg interweniuje, jeszcze częsciej stara się nakierować na dobrą drogę, ale decyzje należą do nas.
Przeznaczenie to dobre odczytanie Bozych planów w stosunku do nas. Jak w przysłowiu, że mąż i żona od Boga przeznaczona. Nikt nie potrafi pojąć, dlaczego tych dwoje ludzi się nagle pokochało. Oni jakby odczytują swoje przenaczenie. Może dlatego w dniu ślubu sa tak szczęśliwi i piełni wiary, ze im się już zawsze wszystko uda?Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..