nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021
dodane 30.12.2009 16:15

Podejrzenie uzależnienia u brata

Mój brat wpadł w złe towarzystwo, gdzie koledzy biorą narkotyki. Robi to też jego nowa dziewczyna, która ma na niego zły wpływ. Brat stał się bardzo agresywny. Mama płacze i jest bezradna. Tato czuje się winny, bo kiedyś uderzył brata i od tego się zaczęło. Najgorsze, że jeśli brata wezmą do poprawczaka, to mój chłopak ze mną może zerwać.... Zmartwiona siostra

Ten poważny problem powinni załatwić rodzice i to bardzo szybko. Możesz z nimi o tym rozmawiać, prosić, tłumaczyć.
Mam kilka uwag na temat tego, co napisałaś:
1. Absolutnie nie wolno tłumaczyć zachowania brata tym, że tato go kiedyś uderzył. Brat prawdopodobnie
też już zaczyna popalać lekkie narkotyki, a wtedy napady agresji są ogromne. Jeśli biorą koledzy, bierze dziewczyna, to on też bierze. A zły jest przede wszystkim na siebie. Tylko że nikt się do tego nie przyzna.
2. Jeśli zachowanie brata ma wpłynąć na decyzję Twojego chłopaka na temat Waszego chodzenia, to bardzo źle o tym chłopaku świadczy. Jeśli ktoś kogoś rzuca z powodu zachowania kogoś z rodziny, to nie trzeba się tym martwic, dobrze się z kimś takim rozstać.
3. Do poprawczaka dostaje się ten, kto ma wyrok. Dlaczego Ty uważasz, że brat będzie miał sprawę sądową? Jeśli czujesz takie zagrożenie, to rozmawiaj z rodzicami i tłumacz im, że muszą walczyć o swojego syna! W każdym mieście jest poradnia psychologiczno- pedagogiczna. Niech mama idzie tam sama lub z Tobą i psycholog Wami pokieruje, co dalej robić. .
4. Jeśli mama nie pójdzie do tej poradni, to idź Ty lub idź z Twoim chłopakiem. Jako przyjaciel niech się stara o kolegę. Możesz też iść na rozmowę ze swoim szkolnym psychologiem, jeśli takiego macie. Z pewnością pokieruje tą sprawą.
5. Wielu chłopaków bardzo ciężko przechodzi okres dorastania. Jeśli rodzice nie stawiają granic, tylko się martwią, obwiniają i nie próbują nad synem zapanować, to on się miota, szaleje. Dla mnie z twojego opisu wynika, że jego agresja to skutek brania narkotyków.
6. Mama powinna rozmawiać z nim bez końca, kontrolować, wspierać i zapewniać, że jej na synu zależy.
7. Jeśli brat jest jeszcze zaangażowany w kościele, to poproś o pomoc księdza, który go pamięta z lepszych czasów.


zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione