nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 02.11.2009 13:37

Okropna mama

Moja mama jest okropna. Wciąż narzeka, krytykuje mnie, porównuje do koleżanek, ma pretensje, że za mało się uczę. Mam dobre oceny i próbuję z mamą na ten temat rozmawiać, ale to niewiele daje, zawsze staje na jej. Jedenastolatek

Otóż jest taka zasada, że dorosłych, a szczególnie rodziców nie da się zmienić i się ich nie zmienia. Jeśli coś Ci nie pasuje, to Ty musisz coś w sobie zmienić lub się nie przejmować.
Mama narzeka, bo jej na Tobie bardzo, bardzo mocno zależy. Wydaje się jej, że jeśli będzie Ciebie krytykowała, to Ty się staniesz idealna. Mama to robi dla Twojego dobra, często nie zdaje sobie z tego sprawy. Możesz ją prosić, by mniej narzekała, by widziała Twoja zalety i o nich też wspominała. Zapytaj mamę, czy by chciała, by ją w pracy chwalono, czy krytykowano. Kiedy się lepiej pracuje? Gdy szef nas krytykuje, narzeka, czy gdy szef nas chwali, mobilizuje, zapewnia, że damy radę. Obawiam się, że nawet jeśli mama będzie chciała się zmienic, to ma już taką postawę wpisaną w podświadomośc. Dorosłym trudno sie zmieniać, trudno przyznać do błędów.
Możliwe, że gdy mama była w Twoim wieku, to tak właśnie miała, że rodzice ją krytykowali. Większość dorosłych powtarza ten model wychowania, który zastosowano względem nich....Zapytaj kiedyś mamę, jakie w jej domu były zwyczaje, jak ją babcia traktowała. Najważniejsze, to się nie denerwować. Rodzicom należy się szacunek. Dlatego nie kłóć się z mamą, nie udowadniaj jej, że nie ma racji. Odpowiadaj spokojnie, że masz dobre stopnie, że nie będziesz jak koleżanki, bo jesteś inną osobą.
Im będziesz starsza, tym częściej będziecie się różniły poglądami, upodobnieniami. To normalne. Ważne, byś mamę szanowała, nie pyskowała, a robić będziesz to, co uznasz za 100% słuszne. Lecz zawsze spokojnie przemyśl, czy w uwagach mamy nie ma racji.
Rodziców się kocha takimi, jacy są - z ich wadami i zaletami. Tak samo rodzice kochają swoje dzieci. Różnica polega na tym, że rodzice są przed Bogiem i przed ludźmi odpowiedzialni za swoje dzieci do pełnoletności. Dlatego rodzice mają obowiązek wychowywania. Dzieci rodziców nie muszą zmieniać, nawet jeśli wydaje im się, że mają rację. Wchodzisz w najtrudniejszy okres, gdy rodzice będą Cię drażnić, denerwować, a specjaliści twierdzą, że nawet idealni rodzice "wkurzają" swoje dzieci. Na tym polega dojrzewanie i konflikt pokoleń. W tych problemach najlepiej pomaga spokój i poczucie humoru. Spróbuj mamę rozśmieszyć, zamienić jej pretensje lub uwagi w żart. Obu będzie Wam wtedy lżej.


Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..