nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 22.04.2008 15:54

Męczący brat

Mój 11-letni brat był chyba klasową ofiarą, dużo płacze i w ten sposób wymusza różne sprawy. Gdy chce, bym zeszła z komputera, to wyrywa myszkę, dzwoni do rodziców, wyłącza komputer. Czasami mu ustępuję dla spokoju, ale to chyba też nie jest dobre. 14-latka

Bardzo dobrze analizujesz problem.
Dobrze czujesz, że oba wyjścia z sytuacji nie są dobre.
Dlaczego skup się raczej na czymś innym. Pracuj nad charakterem brata. Ponieważ on ma prawdowpodobnie stresujące sytuacje w szkole, dlatego potrzebuje w domu ogromnego wsparcia.
Od dzisiaj spróbuj się z własnym bratem zaprzyjaźnić! Np gdy siedzisz na komputerze, sama go wołaj i pokazuj, co ciekawego znalazłaś. Usiądźcie sobie i ustalcie bardzo jasne zasdy korzystania z komputera. Kto, kiedy, ile godzin i kiedy jeden drugiemu ustępuje. Ale jednocześnie sama nigdy nie łam reguł.
Taką osobę jak Twój brat należy zapewniać o jego sile psychicznej, odwadze, chwalić, zachęcać do wysiłku.
Naucz go, że Wy powinniście się trzymać razem, a skargi do rodziców to tylko w wyjątkowych wypadkach. Uczcie się rozwiązywać konflikty. Nie podkreślaj swojego starszeństwa.
Pogadaj szczerze z rodzicami, razem podejmijcie pewne uchwały. Być klasową ofiarą to wielki ból. Dlatego brat potrzebuje wsparcia. Ale uleganie mu, uczenie, że płaczem i histerią można coś złatwić, to fatalne.
Gdy płacze- to przerwij pracę, skup na nim uwagę i wyjaśnij, dlaczego teraz nie odejdziesz, jakie były ustalenia, kiedy on będzie mógł pracować.
Naradźcie się z rodzicami, jakie podjąć działania, by brat mógł sie wykazać. Może wiosenne wycieczki rowerowe, gra w piłkę. Jeśli tato nie ma czasu, to Ty się może poświęcisz, będziesz go uczyła gry w siatkę, możesz z nim grać w nogę. Chłopak sprawny fizycznie jest w klasie ceniony. Albo musi być silny psychicznie, a tego brat nie ma.
Nigdy pod żadnym pozorem nie wyśmiewaj go. Raczej pokazuj, że humorem można pomniejszyć problem, że można śmiać się z siebie, /sama tak rób/, pokazuj, że każda najtrudniesza nawet sytuacja ma jakieś rozwiązanie. Opowiadaj mu o sprawach szkolnych. Szukaj takich momentów, gdy
poradziliście sobie w klasie z trudnym problemem, gdy godzili się skłóceni, gdy była praca w grupie.
Może wyszukaj jakiegoś dnia w tygodniu, gdy razem coś przygotujecie, zaskoczycie czymś rodziców.

Wniosek- brat musi uwierzyć, że jest wartościowym chłopakiem, że nie może płaczem niczego wymuszać. Zdaj się trochę na intuicję, rozmawiaj z nim jak z równym, ustal jasno zasady korzystania z komputera. To są trudne zadania, ale dzięki Twoim staraniom brat wyrośnie na świetnego faceta.Więcej listów:


zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione