nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023
dodane 05.02.2008 10:07

Kłótnie o wszystko

Jestem w okresie dojrzewania i denerwuje mnie młodszy brat. Kłócimy sie bez przerwy, o wszystko. Rodzice też zaczęli się ostro kłócić, bo jedno drugiemu zarzuca, że źle nas wychował. Jest coraz gorzej i nie wiem, jak temu zaradzić. Gimnazjalistka

Taka sytuacja jest w większości domów, rodzin. Rodzice się mylą, wcale Was źle nie wychowali. Skoro jednak ten problem przerósł Waszą rodzinę, to ktoś musi być odpowiedzialny i wziąć sprawę w
swoje ręce. Ty napisałaś do mnie, więc może także Ty spróbujesz ten problem rozwiązać.
1. W domu każdy jest wyluzowany, każdy odreagowuje stresy.
2. W domu bardzo szybko tworzą się nawyki. No i Ty z bratem nauczyliście się, że wszystkie stresy odreagowujecie w kłótniach.
3. Trzeba to przerwać. Ty to zrobisz! Podejdź do brata i powiedz, że musisz z nim poważnie pogadać. Że przez Was rodzice kłócą sie zbyt dużo i może to się źle dla rodziny skończyć. Oczywiście, nie ma takiego zagrożenia. Ale postrasz go trochę. Bo musisz mieć jakiś argument.
4. Zrób z bratem tajną naradę, co możecie od razu zmienić, by sytuacja w domu się zmieniła. Zacznijcie od niespodzianek. Np przygotujcie od czasu do czasu kolację, niedzielne śniadanie, może jakąś kawę dla rodziców. Przejmijcie jakieś obowiązki domowe, podzielcie się nimi sprawiedliwie.
5. Umów się z bratem na kilka haseł, tajnych haseł, którymi będziecie się przywoływali do porządku, gdy coś złego się zacznie. Niech rodzice nie wiedzą, że to będzie Wasz alarm. Pozwól mu wymyślić ten tajny szyfr, to będzie dla niego trochę zabawa.
6. Gdy czasami coś się Wam nie uda i znowu zaczniecie awanturę, to się nie kłóćcie, tylko szybko przeproście rodziców i próbujcie od nowa.
7. Brat Cię drażni, zaczepia i prowokuje. Bo to jest typowe zachowanie dla jego wieku. Ale Ty jesteś starsza, on Cię obserwuje. Dlatego Ty musisz mieć pomysły, Ty musisz pierwsza podchodzić z przeprosinami.
8. Nie traktuj brata jak młodszego i głupszego! Raczej staraj się mu jak najczęściej pomagać- np powiedz, w jakim stroju dobrze wygląda, np czasami namów mamę, by mu coś kupić, pytaj, co dzieje się w szkole, gdy będzie zły, to staraj sie mu pomóc, jak najczęściej pomagaj w lekcjach. Pamiętam,
jak moje dzieci przekazywały sobie referaty, notatki, nawet zeszyty z zadaniami, atlasy ze ściagami...W jakiś sporach rodzinnych stań po jego stronie, mów, że on już nie jest dzieckiem. Jeśli Ty będziesz wobec niego w porządku, to on się szybko do Ciebie przekona.
9. Najważniejsze jest, by ktoś z Waszej rodziny zrobił ten pierwszy krok. To musisz być Ty i to trochę potrwa, ale warto.
10. W środę zaczyna się Wielki Post, czyli idealny moment, by zacząć w rodzinie zupełnie nowe życie. Wybierz sobie w domu wiszący na ścianie krzyż lub obraz, na który ile razy spojrzysz, tyle razy się uspokoisz, przestaniesz się kłocić, pójdziesz się pogodzić. Przeprosisz, choćbyś nawet nie zaczęła.
11. Oglądałaś jakąś super nianię? Wiesz, że uczciwością, umową i stanowczością można bardzo dużo zmienić. No to zmieniaj, bo inaczej Wasze życie będzie coraz gorsze.
12. Pamiętaj, byś brata za dużo nie pouczała, nigdy nie poniżała, nie wyśmiewała. Gdyby on się zapomniał i zaczepiał, to spokojnie przypomnij hasło i staraj się opanować złość. Przywróć spokój.
13. Wiem, że jesteś w ciężkim wieku. Ale ktoś musi zmienić zwyczaje w rodzinie i wierzę, ze dasz sobie radę.


Więcej listów:

zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..