nasze media MGN 07/2024
dodane 05.12.2007 08:15

Gorzej niż zwierzę

Mam młodszą o 6 lat siostrę, którą od lat tępię. Mama mówi, że traktuję ją gorzej niż zwierzę. Nie chcę tak dłużej. Próbowałam być dobra, ale wtedy ona zaczęła mnie poniżać. Jak nawiązać kontakt z siostrą? 15- latka

Człowiek działa na zasadzie przyzwyczajenia. Jak raz coś zacznie, pójdzie jakąś drogą i nie zawróci odpowiednio wcześnie, to potem bardzo trudno zmienić kierunek. Jest tu też wina rodziców, którzy w odpowiednim momencie nie zareagowali. Pozwolili na takie traktowanie siostry.
Z Twojego listu wynika, że Ty już doszłaś do jakby ściany i rozumiesz, że dotychczasowe zachowanie jest bez sensu.
Adwent to idealny moment, by zrobić z tymi relacjami porządek. Jako starsza i mądrzejsza musisz wyciągnąć do niej rękę i to wiele razy. Nie obrażaj sie, bo jeśli ona Cię odtrąca, to po prostu powtarza te zachowania, których ją nauczyłaś.
Moje rady:
1. Zrób jej miłą niespodziankę na Mikołaja. Potraktuj ją jak dużą dziewczynę- kup coś jak dla starszej- spinkę do włsów, opaskę, gumkę, wesołe skarpetki- coś atrakcyjnego
2. Jeśli chodzi na roraty, to idź z nią. A może zaczniecie chodzić we dwie. Przecież przez cały czas słyszymy słowa proroka, że wilk zamieszka z barnakiem, a dziecko włoży rękę do kryjówki węża. To wszystko jest możliwe, jeśli tylko się obie postaracie!!!
3. Zaproś ją na wyjazd do centrum miasta i pochodźcie sobie po sklepach, możecie obie pogadać, co sie Wam podoba, co jest ciekawe.
4. Wołaj ją, gdy jest jakaś ciekawa piosenka w tv, jeśli słuchasz muzyki, to wprowadzaj ją w ten świat.
5. Nigdy się z niej nie wyśmiewaj. Szanuj jej godność.
6. Nie znam Was, ale niektórzy podpisują jakieś umowy, inni sobie szczerze rozmawiają, zobowiązują się do zmian.
7. Macie 20 dni na naprawę sytuacji. Tylko wtedy nastanie u Was prawdziwe Boże Narodzenie, bez zgody i serdeczności będzie tylko podróbka
8. Zaplanujcie we dwie jakieś niespodzianki- może prezenty dla rodziców, może budowa stajenki, choćby najmniejszej. Kup najnowszy numer Małego Gościa, przeczytajcie o budowie szopek, tam jest wzór, jak wyciąć taką najprostszą.
9. Nic tak nie jednoczy jak wspólne czynienie dobra-możecie zaplanować jakieś porządki, może jakieś zmiany w pokoju,
10. Naucz się ją chwalić. Zainteresuj sie jej sprawami. Pytaj o koleżanki, wysłuchuj zwierzeń.

Zapewniam Cię, że przyjaciółki odchodzą, koleżanki zapominają, a siostra jest na całe życie. Warto sobie cenić, że się kogoś takiego ma. Tyle dziewczyn nie ma siostry i marzy, by ją mieć.
Wiesz, co jest złe, teraz od Ciebie zależy, co z tym zrobisz.
Poczytaj fragmenty proroka Izajasza przeznaczone na Adwent. Są przepiękne. Nic tylko realizować.
A św. Jan Chrzciciel radzi, by zdecydowanie prostować ścieżki swojego życia. Ty potrzebujesz potężnej koparki i dobrego spychacza, by swoją drogę życia wyrównać. Najlepsza metoda to spowiedź- od tego trzeba zacząć.


Więcej listów:

zadaj pytanie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..