nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023
dodane 30.10.2007 15:34

Tato, nie bij!

Boję się tacie przyznać do czegoś, boję się dać zeszyt do podpisania, bo tato zaraz mnie bije. Jak go przekonać, że to nie jest dobre, a ja się tak boję? Syn

Jeśli macie w domu video lub dvd, to pożycz dla taty polski film pt "Pręgi". Sam go nie oglądaj, ale może mamie powiedz, że to podobno dobry film dla rodziców, szczególnie dla surowych ojców. Że Ty go nie znasz, ale gdzieś tak słyszałeś.

Jestem ciekawa, jakie masz relacje z mamą. Bo to ją możesz prosić, by jakoś tacie wyjaśniła, że Twój wielki strach przed biciem uczy Cię oszustwa i kłamstwa oraz unikania prawdy. Z pomocą mamy lub w rozmowie z tatem zapewnij, że zawsze do wszystkiego będziesz się przyznawał. Tylko chcesz mieć pewność, że karą nie będzie bicie.

Polska jest krajem tradycyjnym, a dawniej bicie stosowano powszechnie. Dzieci były bite, ale jednoczesnie dobrze wiedziały, że są kochane. Teraz są inne czasy. Mocno podkreśla się fakt, że przemoc fizyczna jest złem. Dzieci już wiedzą, że nie powinny być bite. To jest już kara, która nic dobrego nie przynosi, tylko bunt.

Powiedz mamie, że strach to najbardziej poniżające uczucie i Ty masz go dosyć. Jesteś myślącą osobą, można się umówić, jakie masz obowiązki, jakie kary, jakie nagrody. Bicie było zawsze krótką karą, nad innymi karami trzeba długo myśleć.

Myślę, że tato też był bity jako chłopak. Uznał, że to mu dobrze zrobiło i chce powtarzać ten model wychowania. Powiedz mamie, że Ty masz widocznie inny charakter i Ciebie takie kary upokarzają i wcale nie wychowują. Niech mama Ci pomoże.
Posumowanie:
1. Dużo rozmawiaj z rodzicami.
2. Próbuj z tatem zawierać umowy, że jeśli się przyznasz, to nie będzie bicia.
3. Przygotuj listę kar zamiennych- np zakaz siadania przed telewizją, zakaz komputera, prace dla domu i to bardzo różne, także takie, których bardzo nie lubisz.
4. Proś mamę, by jakoś tłumaczyła, że Was już w szkole ostrzegają przed mocnym bieciem.


Więcej listów:

zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..