nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024
dodane 01.08.2007 14:38

Niesprawiedliwość w rodzinie

Moi rodzice faworyzują młodszego brata, który ma już 12 lat, ale jest rozpieszczony, a ja lekceważony! On to wykorzystuje, kłamie, a rodzice nie widzą tego. Tylko dziadek widzi prawdę. Jak to zmienić? Pokrzywdzony syn

Nie myśl, by zmienić nastawienie rodziców, bo oni są pewni, że wszystko jest o.k. Rodziców więc zostawmy, a zabierz się raczej za brata.
Najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby przekształcenie brata z wroga i kapusia na przyjaciela. Pomyśl nad tym. Każdą rodzinną walkę przegrasz, bo on coś tam nagada i jemu uwierzą. Z wroga najlepiej zrobić przyjaciela. Ludzie stosowali tę zasadę od najdawniejszych lat! Dlatego królowie musieli poślubiać królewny z sąsiednich krajów, dlatego poleskie króloewny musiały wychodzić za Niemców, Rusinów, Czechów...Wtedy wojna była na jakiś czas zażegnana.
Pomysl, jakie zalety ma Twój brat. O wadach staraj sie nie myśleć.
Nie mów mu nigdy, że jest młodszy, że jest smarkaczem, tylko go dowartościowuj, chwal, zachęcaj do czegoś. Np zaproponuj, by coś wspólnie zrobić, może jakieś majsterkowanie, może porządki w garazu, może zbudowanie jakiegoś szałasu, może stworzenie sobie jakiegoś Waszego warsztatu do naprawy, może jazdę na rowerze. Jeśli mieszkacie w domku i macie jakiś ogród, zabudowania gospodarcze, to może da się urządzić tam dla Was bazę, gdzie będziecie powoli gromadzić swoje narzędzia, gdzie może
zrobićie jakąś półkę, gdzie będziecie naprawiać rowery
Polecam wspólne wyprawy. Właśnie teraz, podczas wakacji. Jeśli macie rowery, zaplanujcie kilka ciekawych tras, może dziadek coś doradzi, może jeszcze dojdą jacyś koledzy. Najgorsza jest nuda. Przed komputerem nie można siedzieć całymi dniami, on po jakimś czasie rozdrażnia. Najlepsze na
dobry humor są konkretne działania. Gdy człowiek coś zrobi, to się lepiej czuje! Ty jesteś starszy, Ty miej pomysły, Ty go wciągaj, zaraź go entuzjazmem.
Wiem, jak bardzo brat może denerwować. Ale Ty możesz go podstępnie zamienić w przyjaciela. Rodzice będą zdumieni, gdy Wy dwaj zawiążecie spółkę, będzie mieli swoje sprawy. Jeste pewna, że wtedy on nie będzie na Ciebie donosił.
Jeśli staniesz się jego kumplem, jeśli go czasami pochwalisz, zaprosisz do wspólnych zajęć, to po jakimś czasie możesz go zapytać, czy to ma sens, by wciąz skarżyć i kłamać. O wiele lepiej, gdy dzieci trzymają się razem!
Jeśli czytając moje propozycje kręcisz głową i myślisz, że to niemożliwe, to zapyatj dziadka jak ujarzmić brata, jak go oduczyć złych i dziecinnych zachowań.
Jeśli różnica wieku między Wami nie jest duża, to wytwarza się rywalizacja, Ty jesteś na lepszej pozycji jako starszy, więc on poprawia swoją pozycję przez kłamstwa, kombinowanie.
Nie wiem, jakie macie możliwości, co możecie i co lubicie robić. Ale np wciągaj do do swoich spraw. Np zawołaj i pokaż coś ciekawego w komputerze.
Możecie czasami wspolnie coś robić, obejrzeć. Zapraszam na naszą stronę, może jakieś gry, quizy, testy....
Ja bym bardzo polecała konkretne prace. Może dziadek coś Wam wymyśli. Nic tak dobrze nie działa jak praca fizyczna. Rower, piłka powinny Wam wciąż towarzyszyć.
Zastanów się, jak często bratem gardzisz, jak mówisz coś złośliwie, jak śmiejesz się z niego. Jeśli on nie potrafi się bronić, to potem wymyśla takie głupoty, żeby się na Tobie odkuć.

Przeczytaj ten list kilka razy, pomyśl, czy Cię stać na takie zmiany. Jestem pewna, że gdy relacje brata i Twoje poprawią się, to skończą się kłopoty z rodzicami. Zresztą, wtedy brat będzie już po Twojej stronie.


Więcej listów:

zadaj pytanie...
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..