nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021
dodane 24.05.2007 15:34

Samotna mama

Moja mama wychowuje mnie samotnie. Nie mogę wychodzić na imprezy, do kolegów, nie mam nawet stałego łącza! Dlaczego tak jest? Jakie mam szanse, by sytuacja się poprowiła? 16-latek

Mama się stara i mamie bardzo na Tobie zależy. Inni jej opowiadają, ile mają problemów z synami i mama chce Cię chronić. Wczuj się w jej rolę. Pamiętaj, że ona jest za wychowanie Ciebie odpowiedzialne.
Ale bardzo dobrze rozumiem Ciebie, wiem, że bez stałego łącza, bez kontaktów trudno wytrzymać.

Szukajmy wyjścia:
1. Szukaj w rodzinie /lub wśród znajomych/ kogoś, kto sie za Tobą wstawi. Opowiedz jemu tak jak mi, że trudno mieć tyle zakazów. Musisz zacząć wychodzić, stałe łącze jest przydatne. Może ta osoba będzie potrafiła coś mamie wyjaśnić.
2. Pokazuj mamie, że jesteś coraz starszy i trzeba Ciebie inaczej traktować. Czasami sam coś przygotuj, zaskocz mamę jakąś niespodzianką. Podkreślaj swoją dojrzałość.
3. W nowym roku zapisz się na różne zajęcia, byś mógł z domu wychodzić, mieć wielu znajomych. Czasami wyjdziesz prędzej, później wrócisz...
4. Wtłumacz mamie, że stałe łącza są powszechne, że to oszczędność i nie będziesz blokował telefonu!
5. Rozmawiaj z mamą, pytaj ją o jej młodość i pokazuj, co się zmieniło, a co jest zawsze takie same. Niech mama nabierze zaufania, a Ty bardzo pilnuj, by mozna na Tobie polegać!
6. Spróbuj mamę przekonać, by jasno określić, jakie są Twoje obowiązki i jakie są też prawa. Może uda Ci się mamę namówić, by spisać kontrakt, że jeśli będziesz wypełniał obowiązki, to będziesz mógł to czy tamto.

Niestety, może być tak, że jeszcze przez jakiś czas będziesz się zmagał z zakazami. Pomyśl bardzo uczciwie, czy Ty byś na mamy miejscu na te wszystkie życzenia się zgodził. Różnica pokoleń to sprawa stara jak świat. Pamiętaj, że każdym dniem jesteś starszy i musi być lepiej!!!
Jeśli masz w szkole dobrego pedagoga lub psychologa, to może ta osoba z mamą pogada na jakiejś wywiadówce? Ale wciąż pamiętaj, że mama jest za Ciebie podwójnie odpowiedzialna i jej zdanie jest niepodważalne! Do tego wszyscy mówią, że chłopaka w dzisiejszych czasach tak trudno wychować.
Prosić, tłumaczyć zawsze możesz, bo przecież kropla drąży skały.

Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione