nasze media Mały Gość 06/2024
dodane 24.10.2006 16:54

Trudne dzieciństwo

Moja mama nadużywa alkoholu. Mieszkamy z babcią i młodzszym z bratem. Do tego są problemy z pieniędzmi. Gdy babci nie ma , mama pije. Co ja mam robić? Syn

Wiele osób ma duże kłopoty rodzinne. Lecz o kłoptach z rodzicami się nie rozmawia, bo to przykre. Dlatego nawet te osoby, które wydają Ci się szczęśliwe, też mają problemy. W wielu domach są awantury, rodzice się kłócą, rozwodzą, jest niemiło. Twoja Mama nie radzi sobie z problemami. Ucieka przed nimi w alkohol. Gdy wypije, zapomina o kłopotach. Poza tym alkohol uzależnia, organizm prosi o nowe dawki, mama staje się niewolnikiem alkoholu. Jeśli się kiedyś zdobędzie na odwagę, to zwycięży.
Ale Ty pytasz o siebie, co masz robić.
1. Żyj w miarę normalnie! Ciesz się, że masz babcię, która może stworzyć Ci warunki. Ciesz się, że masz mamę, bo ona Cię kocha. Jest słaba, ale kocha, tylko znalazła się w niewoli alkoholu. Ciesz się, że masz brata. Będzie brał z Ciebie przykład, jesteś w jego życiu bardzo ważny, więc dawaj mu tylko dobry przykład, pomagaj w lekcjach, dużo z nim rozmawiaj i baw się z nim.
2. Już zaczynaj myśleć, co chcesz w życiu robić. Każdy sam buduje swoje życie. Uważam, że musisz zdobyć dobry zawód, byś mógł żyć samodzielnie, zarabiać na życie, stworzyć dobrą rodzinę.
3. Możesz narzekać na swoje życie, ale znam dzieci, które mają gorzej. Niektóre muszą przebywać w domach dziecka, niektóre mają straszne awantury w domu, niektóre bywają często głodne. Więc chociaż znasz wielu kolegów, którzy mają lepsze warunki życia, to przecież nie jest ich zasługa, a Ty
kiedyś swoim dzieciom też dobre życie możesz zapewnić.
4. Pilnuj nauki. Kończy się październik, masz już trochę ocen. Jakie one są? Czy w Twojej miejscowości jest szkoła, w której chciałbyś się dalej uczyć? Kim chcesz być? O tym możesz rozmawiać powoli z babcią i z mamą.
5. Dobrze, że mama przy babci nie pije. To znaczy, że mama bacię szanuje, liczy się z jej zdaniem. Mów babci, co się dzieje, gdy ona idzie do pracy.
6. Staraj się, byś nigdy nie sięgał po alkohol. On w niczym nie pomaga, tylko rozmywa obraz, szuka winnych poza sobą. Dlatego jeśli widzisz, ile zła robi wódka, wino, piwo, to Ty tego nie rób!!! To są najważniejsze zadania dla Ciebie, byś nie pił, nie palił, uczył się i starał się być dobrym człowiekiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..