nasze media Mały Gość 06/2024
dodane 03.06.2008 14:24

Lekka zazdrość o zdolności

W naszej klasie jest dziewczyna, która rewelacyjnie się uczy, pisze cudowne opowiadania, wszyscy ją chwalą. Udało mi się z nią zaprzyjaźnić i widzę, że jest wartościowa. Tylko żal mi, że jestem trochę słabsza. Bardzo sie staram, ale jej nie dorównuję. IV- klasistka

Polecam Ci, byś cieszyła się tym, co masz. Każdy człowiek jest inny. Ty się świetnie uczysz. Ciesz się z tego. Ceń sobie, że masz zdolności, że Twój umysł dobrze pracuje. Niech zdolności koleżanki nie psują Ci radości z Twoich dobrych ocen.
Ty jesteś sobą, świetną dziewczynką, w dodatku masz teraz mądrą koleżankę. Przyjaźń z kimś mądrym zawsze dobrze na nas wpływa. Ale Ty doceń siebie. Ciesz się sobą. Nie możesz mieć tych samych talentów, co ona.
Pracuję w szkolnictwie ponad 30 lat, znam losy moich dawnych uczniów. IV klasa to dopiero początek. Dzieci rozwijają sie skokami. Teraz koleżanka nad Wami góruje. Ale pewnego roku jej rozwój jakby stanie w miejscu, a inni rozwiną się gwałtownie. Może być i tak, że ktoś ją przewyższy.
Poza tym są różne zdolności. Ona pisze opowiadania. Ale przyszli inżynierowie, ekonomiści, lekarze, naukowcy nie musza umieć pisać opowiadań. Inne uzdolnienia dopiero się ujawnią. Nie staraj się pisać jak ona. Ty myśl, co Cię interesuje, szukaj książek, ktore Cię pochłoną.
A nuczycielami się nie przejmuj. Pamiętam tylu uczniów, szczególnie chłopaków, ktorzy nagle odkrywali swoje talenty w późniejszych klasach, a w IV mieli nawet kłopoty z czytaniem i pisaniem.
Uważaj, by chęć dorównania koleżance nie zniszczyła Waszego koleżeństwa.


Więcej listów:


zadaj pytanie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..