nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023
dodane 01.08.2006 12:02

(NIE)DOBRY KOLEGA

Jeden z kolegów w klasie zaczął mi okropnie dokuczać. Te zaczepki wiążą się też z bójkami, do których prowokuje. Kiedyś byliśmy dobrymi kolegami. Podejrzewam, że to się wiąże z zazdrością o oceny, o nowego kolegę, z którym się dobrze rozumiem. Atakowany

Spróbuj wziąć złośliwego kolegę na bok i zapytaj, o co mu chodzi. Bardzo możliwe, że jest zazdrosny. A zazdrość jest uczuciem, które niszczy człowieka. Możliwe, że kolega stracił z tej zazdrości zdrowy rozsądek i nie jest w stanie logicznie myśleć. Nie wolno mu pozwolić, by się na Tobie tak wyżywał za swoje niepowodzenia. Dlatego kilka razy spokojnie zapytaj, o co mu chodzi i dlaczego tak się zachowuje i tak Cię atakuje. Może jest w klasie jakiś spokojny chłopak, który by Ci pomógł w tej rozmowie, szczególnie jeśli pierwsza rozmowa nic nie da.
Jeśli to nie pomoże, zawiadom dorosłych. Musisz się zastanowić, nauczycielkę, rodziców, czy szkolnego pedagoga. Największa zazdrość nie usprawiedliwia takiego zachowania i nie musisz tego znosić, że kolega nie radzi sobie ze swoimi emocjami.
Zastanów się, jak go traktujesz, czy śmiechem, kpiną nie prowokujesz go, gdyż atak może się też brać z poczucia krzywdy i bezsilności. Czy jeśli odsuniesz się od niego, nie będziesz niczego komentował ani wyśmiewał, to sytuacja się poprawi? Może warto sprawdzić nim zrobisz aferę? Ty wiesz najlepiej , jaka jest sytuacja, gdyż ja znam ją tylko z Twojej relacji. Na małą chwilkę wczuj się w kolegę i pomyśl, co on może odczuwać. Jeśli Twój obraz sprawy nie ulegnie zmianie, to domagaj się, by zostawił Cię w spokoju!
Więc od jutra po kolei próbuj tych metod. Możesz też ostrzec kolegę, że jeżeli się nie odczepi, będziesz musiał iść po pomoc do dorosłych.

POBIERZ KORKI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..