nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Piotr Sacha

|

MGN 07-08/2009

dodane 29.05.2009 13:02

Baseball to palant

Zawodnik tak odbija piłkę pałką, by zdążył dobiec do kolejnych baz, przed piłką rzuconą przez przeciwnika.

Tak w największym skrócie można opisać grę w baseball. Choć w Polsce jest wciąż mało popularny, nie brakuje miejsc, gdzie można próbować w nim swoich sił.

Na stronie internetowej Polskiego Związku Baseballu i Softballu znaleźć można listę ponad 80 polskich klubów. Największym uznaniem baseball cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie na mecze zawodowej ligi MLB regularnie przychodzą całe rodziny.

W takim pikniku sportowym bierze udział kilkadziesiąt tysięcy fanów. Na wielkich stadionowych ekranach wyświetlane są czasem twarze widzów, którzy tego dnia świętują urodziny. Furorę robią też zaręczyny podczas baseballowego święta.

Zasady obowiązujące dziś w baseballu powstały w USA, a pierwszy klub New Yorker Knickbrocker założono w 1845 roku. Gra polegająca na uderzaniu kijem w piłkę nie jest jednak wynalazkiem Amerykanów.

Długo przed nimi Anglicy grali w krykieta, a Polacy w tak zwanego palanta. Historia gry w palanta sięga u nas początków XVII wieku. Niecałe 200 lat później Polskie Ministerstwo Edukacji zachęcało do trenowania tej gry jako ćwiczenia rozwijającego sprawność, odwagę i męskość.

Baseball to palant  
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..