nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Adam Śliwa

|

MGN 01/2011

dodane 13.12.2010 15:46

Najlepsi piłkarze

Jedną z najbardziej prestiżowych nagród dla wyróżniających się piłkarzy jest Złota Piłka

Najlepsi piłkarze   Złota piłka 2010 EAST NEWS/FRANCK FIFE Po raz pierwszy na pomysł wręczania nagrody nazwanej Złotą Piłką wpadł Gabriel Hanot, szef France Football, francuskiego tygodnika sportowego. Razem z kolegami z redakcji w 1956 roku przeprowadzili głosowanie. Zwycięzcą został Stanley Matthews z drużyny Blackpool.

Początkowo plebiscyt dotyczył tylko graczy z Europy. W 1995 roku dopuszczono do głosowania również piłkarzy spoza Starego Kontynentu, ale grających w europejskich klubach. Dopiero od 2007 roku każdy piłkarz mógł zostać nagrodzony Złotą Piłką. Zwiększała się też stale liczba głosujących dziennikarzy. Dziś są to dziennikarze sportowi z całego świata, trenerzy i kapitanowie reprezentacji.

W tym roku po raz pierwszy nagrodę  Złotej Piłki  połączono z wyborami najlepszego piłkarza, organizowanymi przez FIFA, i nazwano ją Złotą Piłką FIFA. Na  stronie  internetowej  tygodnika „France Football” ogłoszono  listę  23  nominowanych do Złotej Piłki FIFA.

Pod uwagę brane  są  występy  poszczególnych zawodników w  całym  sezonie. Wyniki zostaną ogłoszone 10 stycznia 2011 roku, ale już od 6 grudnia znamy 3 finalistów. Z nominowanych największe szanse mieli: Diego Forlan, Andres Iniesta, Lionel Messi, Wesley Sneij der i Xavi Hernandez. Do  finału  przeszli  Iniesta, Messi i Xavi.

Diego Forlán   Diego Forlán
fot. PAP

Diego Forlán

Pochodzi z piłkarskiej rodziny. Urodził się w Montewideo w Urugwaju 19 maja 1979 roku. Jego ojciec reprezentował kraj na Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Młody Diego rozpoczynał karierę w tym samym klubie, w którym grał jego dziadek, czyli w Independiente Buenos Aires.

Po 4 sezonach, w 2002 roku Diego przeszedł do Manchesteru United. Był ceniony, bo mimo że strzelał mało bramek, często przesądzały one o wyniku spotkania. Kolejnym klubem był hiszpański Villarreal CF.

Teraz Forlán gra w Atlético Madryt na pozycji napastnika. W tym roku po Mistrzostwach Świata w RPA zdobył Złotą Piłkę Mundialu i razem z Villą, Müllerem i Sneijderem został królem strzelców. W rozgrywkach klubowych miał świetny sezon, choć druga połowa roku nie była zbyt szczęśliwa dla Atlético Madryt.

 

Wesley Sneijder   Wesley Sneijder
fot. PAP
Wesley Sneijder

Był jednym z głównych faworytów Złotej Piłki. Wesley Benjamin Sneijder urodził się w Utrechcie w Holandii. Sportową karierę zaczynał w Ajaksie Amsterdam, a od trzech lat gra w Realu Madryt.

W zeszłym roku znów zmienił klub na Inter Mediolan. Sneijder gra na pozycji pomocnika. Jest wszechstronny.

Strzela sporo goli i dobrze asystuje. Od 2003 roku występuje w reprezentacji Holandii.

2010 rok był dla tego piłkarza jednym z najlepszych w karierze. W ostatnich meczach sezonu nie grał jednak z powodu kontuzji, i to mogło mieć wpływ na głosowanie w plebiscycie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..