nasze media Najnowszy numer MGN 05/2022
dodane 03.05.2011 12:23

Nie przesadzić ze staraniem

Staram się być towarzyska, lubiana, pomocna.Dobrze się uczę. Mam dużo koleżanek i jedną przyjaciółkę, która czasami traktuje mnie jak maszynę do odrabiania zadań domowych, nie mam także chłopaka. Koledzy mnie przezywają i dokuczają. W domu kłócę się z bratem, w pobliżu brakuje koleżanek, więc dużo czytam i nie mam z kim pogadać. 13-latka

To bardzo dobrze, że starasz się być towarzyska, lubiana i pomocna. Tylko uważaj, byś w tych staraniach nie zagubiła samej siebie. Pamiętaj, że każdy człowiek ma czasami gorszy dzień, ma prawo mieć zły humor, odczuwać gniew. Ty też. Nie miej wtedy do siebie pretensji, tylko szukaj sposobu wyrzucenia złych emocji.
Ciesz się bardzo z tego, że się dobrze uczysz. Ciesz się, że masz dużo koleżanek. Nie martw się, że nie masz chłopaka, bo na to jest jeszcze sporo czasu. Ceń samą siebie, staraj się wytworzyć w sobie coś takiego, co innych zmusi do tego, by Ciebie szanowali. Na przykład nie dawaj tak nieustannie się wykorzystywać przez przyjaciółkę. Mam nadzieję, że w nowym roku szkolnym koledzy wydorośleją. Nie przejmuj się bratem, bo większość braci dokucza siostrom. Lekceważ go, unikaj, staraj się czasami normalnie z nim rozmawiać. Jeśli się nie da, trudno. Jeśli dużo czytasz, to tylko się ciesz. Polecam na przykład powieści Musierowicz,
pomagają w dorastaniu. Wszystko, co napisałaś mieści się w normie kłopotów nastolatki. Wydaje mi
się, że jesteś trochę za dobra, za delikatna, bo ciągle się czegoś boisz, chyba też bardzo ustępujesz. Wydaje mi się, że masz problem z przyjaciółką, która już chyba nią do końca nie jest.
Moje rady:
Pisz sobie pamiętnik, by wszystko co czujesz wyrazić słowami. Rozmawiaj jak najwięcej z różnymi dziewczynami, to może pojawi się nowa przyjaciółka? Pomyśl, co powinnaś w sobie zmienić, by koledzy Ci nie dokuczali. Może doradzi Ci któraś z koleżanek? Bo ja nie wiem z tego listu, z czego to wynika. Polecam wielkie poczucie humoru, wiele śmiechu, także w relacjach z bratem, z kolegami. Spróbuj się dużo i często śmiać.Więcej listów:

zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione