nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022
dodane 19.04.2009 14:25

Brak entuzjazmu

Moim problemem jest brak pomysłu na siebie. Chodzę w domu z kąta w kąt i nie wiem, co ze sobą zrobić. Czuję, że jestem nudna, że brakuje mi pasji. Czasami przeraża mnie fakt, że tak mało spraw mnie interesuje.... 15-latka

Powinnaś zacząć mocne poszukiwania, bo jak mawiają mędrcy- entuzjasta to człowiek przebywający na szczycie świata. Męczysz się, bo tkwisz w ciemnej dolinie. Na szczęście fakt, że nie jesteś zadowolona z obecnego trybu życia to dobry znak, to zapowiedź zmian, które wnet wprowadzisz. Podam Ci kilka przykładów z życia, może coś Cię zainspiruje?
Dowiedz się, jakie grupy religijne działają w Twojej parafii. A może z grupą koleżanek, z pomocą księdza lub katechetów sama podasz pomysło utworzenia takiej grupki? To może być koło misyjne, schola, grupka biblistów, oaza, KSM, szkolne koło caritas.
Istnieje potężny klan miłośniczek powieści Małgorzaty Musierowicz. Ona pomaga dorastać, odkrywać zdolności i powołanie. Oprócz wciągającej fabuły ważne jest, że jej bohaterki w końcu pojmują, co chcą w życiu robić i co jest najważniejsze. Pisze do mnie pewna dziewczyna, licealistka, która w gimnazjum nauczyła się wyrabiać kwiaty z bibuły. To hobby ją uspokaja, a rodzina i znajomi wciąż składają zamówienia. Ponieważ i tak ma sporo energii, to działa w jako wolontariuszka caritasie i w hospicjum.
W Waszym wieku bardzo ważne są kontakty z rówieśnikami. Jest potrzeba
dyskusji, rozmów, zwierzeń, więc jeśli tylko masz taką możliwość, to spotykaj się z koleżankami, to pomaga. Byłoby świetnie, gdy udało się zebrać kilka osób i urządzać jakieś wyprawy rowerowe, mecze siatkówki, bo wtedy z całą pewnością wrócicie zadowoleni do domu
Znam dziewczyny, które są miłośniczkami kina. Wypożyczają wybrane tytuły, urządzają wieczory filmowe, dyskutują na forach. Pamiętam uczniów, których połączyła wspólna pasja, jaką były gry fabularne. To rozwijało ich wyobraźnię, czytali Tolkiena, Sapkowskiego, innych autorów fantasy. Wiele osób w tym wieku chętnie uczy się gry na gitarze, potrafią potem grą wyrzucać z siebie różne emocje. Ta umiejętność daje im sporą popularność w klasie i szkole. Wiele osób zbiera ciekawe przepisy kulinarne, Pieką, gotują, eksperymentują, cieszą tym hobby rodzinę. Są też miłośnicy malarstwa, a artystycznie uzdolnione dziewczyny mogą się wyżyć w haftowaniu, szydełkowaniu, dzierganiu.
Wiele młodych osób przez dłuższy czas szuka ulubionej dziedziny sportu, a na treningach zawiązują się też wspaniałe przyjaźnie.
Przypominam, że nastolatek na ogół nie jest zadowolony ze swojego trybu życia i tak ma właśnie być, bo dzięki temu zaczyna myśleć, szukać, odnajdywać.
Więcej listów:

zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione