nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023
dodane 21.10.2008 16:23

Męki dojrzewania

Miewam tzw. humory i często ranię osoby, na których mi zależy. Czasem potrafię się śmiać, jestem spokojna, ale czasem jak mnie coś najdzie, to denerwuję się bez powodu, staję się szczera, aż do bólu innych, przepraszam od razu. Nie wiem jak temu zaradzić, a to jest męczące... Nastolatka

Wiem, jakie to niemiłe uczucie. Jedyna pociecha w tym, że to minie. Jeszcze trochę i Twój rozsądek zapanuje nad tym. Narazie i tak jest dobrze, że potrafisz szybko przeprosić. To bardzo ważne.
Kilka rad;
1. Kiedy czujesz, że jesteś pełna napięcia, to mów głośno- uwaga, jestem wściekła, sama nie wiem, dlaczego, uwaga, mogę wybuchnąć" Bardzo ważne jest nazywanie swoich emocji.
2. Ludzie wstydzą się złości, smutku, wściekłości, rozdrażnienia i zaraz szukają przyczyny poza sobą. Wtedy każdy pretekst jest dobry- ktoś krzywo spojrzy, coś powie i już możemy się obrazić, wybuchnąć, krzyczeć- cokolwiek. Ten błąd popełnia bardzo wielu dorosłych, a dzieci nieświadomie naśladują takie zachowania.
3. W okresie dojrzewania burza hormonów jest niesamowita! To one powodują koszmarne rozdrażnienie. A jeśli chcesz je logicznie wytłumaczyć, to zaczniesz wszystkich oskarżać....

Są osoby, ktore staraja sie w inny sposób rozładować złe emocje- najlepiej przez wysiłek fizyczny. Dawniej bardzo pomagało rąbanie drzewa lub trzepanie dywanów. Teraz trzeba też coś znaleźć. Np każdy, kto wraca wykończony z jakiegoś treningu, jest na ogół zmęczony, ale też bardzo szczęśliwy. Bo
wysiłek uruchamia hormon odpowiedzialny za poczucie szczęścia. Są osoby, ktore opanowują rozdrażnienie, jeśli w ciszy położą sie z dobrą książką, z muzyką. Można powiedzieć rodzinie- nie pytajcie mnie o nic, dajcie mi pół godziny, abym doszła do siebie.
Są osoby, które nie znoszą, gdy rano ktoś do niech mówi. Powinny to powiedzieć, że rano nie odpowiadają na pytania, nie chcą innych słuchać.
Im będziesz starsza, tym łatwiej zapanujesz nad emocjami. Tylko osoby o wybuchowym charakterze są zawsze takie- ale one mają też zalety- nigdy nie obrażają się, nie są pamiętliwe, szybko się godzą.Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..