nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 24.09.2008 18:08

Zmiana usposobienia

Zawsze byłam śmiała, łatwo nawiązywałam kontakty, występowałam. Nagle po tegorocznych wakacjach zaczęłam się gwałtownie czerwienić, gdy inni wciąż zwracają mi na to uwagę, jest tylko gorzej. Wstydzę się wystepować na forum klasy, a to jest teraz tak potrzebne.. 14-latka

Moim zdaniem tego lata nastąpiło dojrzewanie. Psychiczne dojrzewanie. Ono wciąż jeszcze trwa. Niekiedy w czasie dojrzewania nastolatki zmieniają usposobienie! Pracując od 30 lat z młodzieżą, widziałam, jak dziewczyny śmiałe i zaradne nagle stawały się nadwrażliwe, a te ciche nagle stawały się głośne, zaradne, energiczne.
Pamiętaj, że nastolatek całą uwagę skupia na sobie. Może nie będziesz się nieustannie przejmowała tym, co inni o Tobie myślą, jak wyglądasz w ich oczach... Poza tym dochodzi sprawa ambicji. Ambicja może być dobra, ale może też bych chora. Może chcesz być najatrakcyjniejsza, najzdolniejsza? To nie jest złe, ale trzeba umieć spasować, trzeba uznać, że w każdej dziedzinie nie można być najlepszą. Czasami w okresie dojrzewania zanim organizm zacznie spokojnie i regularnie pracować, zdarzaja się takie niepokoje, niepewność i kompleksy. Staraj się rozumem zapanować nad sobą, bo to Ty masz rządzić sobą, a nie hormony Tobą.


Więcej listów:


zadaj pytanie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione