nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021
dodane 08.05.2007 13:01

Wszystko zaplanowane

Ile czasu powinnam sie uczyć, a ile spać? Czy trzeba robić plan dnia? Próbowałam, ale mi nie wychodziło. Ile czasu mogę spędzać przy telewizji i przy komputerze? 14-latka

Nie mogę odpowiedzieć dokładnie, bo to jest Twoje życie, Twój organizm. Każdy człowiek ma inny system uczenia, zapamiętywania, każdy ma inną potrzebę. Jedni muszą mieć wokól siebie ciszę, spokój, dużo czasu, inny może w hałasie pochylić się nad zeszytem, przejrzeć i już umie. Ilość goodzin spędzonych nad książkami zależy od zdolności, od inteligencji ucznia, od jego tempa uczenia się.
W Twoim wieku powinno się dużo spać, najlepiej około 22.00 być w łóżku, potem pogodna ksiązka i ok. 22.30 sen. Za kilka lat możesz spać już mniej.
Plan dnia trzeba robić realny. Nie zadawać sobie za dużo zadań. W planie dnia zapisuj tylko czas nauki. Odpoczynek musi być wyluzowany! Za każdym razem inaczej. Jedego dnia więcej nauki, innego dnia odpoczynku.
Podam Ci tylko kilka zasad ogólnych, bo swoje życie musisz planować sama:
1. Nie pozwolić sobie na zalległości, uczyć się na bieżąco.
2. Pracować w miarę szybko, szczególnie te przedmioty, których nie lubisz, niech nie zabierają Ci za dużo czasu.
3. Miej zawsze porządek w swoich szkolnych rzeczach, bo to pomaga
4. Zależnie od dnia, od ilości sprawdzianów, zadań - nauki będzie więcej lub mniej. Będą dni, że prawie nie będzie czasu na telewizję, minimalnie na komputer. Ale będą też dni luźne i nie trzeba mieć wtedy wyrzutów sumienia.
5. Nauka to Twoja praca. Traktuj ją poważnie, ale nie bądź też pracoholikiem, tak organizuj czas, by móc w domu pomóc, by czasami wyjść z domu.
6. Nie zaniedbuj koleżanek, to też jest w życiu potrzebne, pilnuj kontaktów z rówieśnikami.
7. Jest taka ogólna zasada, że im więcej jest obowiązków, tym lepiej się organizuje czas. Dlatego tego pilnuj najbardziej- by pracować szybko, nie tracić czasu, nie mieć zaległości, nie odsuwać niczego na jutro.
8. Ucz się bardzo starannie tych przedmiotów, które Cię interesują!Więcej listów:


zadaj pytanie...
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione