nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022
dodane 16.03.2007 21:57

Najlepiej przebaczyć

Muszę o kilku bolesnych, nieprzyjemnych wydarzeniach w moim życiu zapomnieć raz na zawsze. Jest ich ok. 10. Jak to zrobić? Nastolatka

Nie da sie zapomnieć o złych wydarzeniach. Zresztą, nie trzeba! Wiesz o tym, że żyją jeszcze ludzie, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. Oni byli świadkami najgorszych scen, oni przeżyli piekło za życia. A potem wojna się skończyła, trzeba było normalnie żyć. Próbowali zapomnieć, zakładali rodziny, nie mówili o przeszłości ,wyjeżdżali na inny kontynent. Ale zapomnieć się nie da. Terapia psychologiczna polega na tym, by wyrzucić z siebie żal, złość, smutek- złe emocje związane z tymi przeżyciami. Blokowanie wspomnień nie ma sensu, a zapomnieć się nie da. Niektórzy radzą, byto zło opisać, wtedy
ono opuści nasze wnętrze.
Nie da sie zapomnieć, ale trzeba przebaczyć!!! Wiem, że to brzmi dziwnie, ale jeśli przebaczysz tym, którzy są winni tym wspomnieniom, to sama się wyzwolisz. Czasami trzeba przebaczyć sameu sobie! To bardzo ważne. To nie tylko nakaz dla każdego chrześcijanina- to samo powiedzą psycholodzy. Przebacz, opisz, narysuj, wyśpiewaj, wygraj, a potem żyj i nie rozdrapuj ran!

Współczesne reklamy, seriale przekonują nas, że życie powinno być lekkie, łatwe i przyjemne. To jest totalna bzdura. Ono jest pełne cierpienia, radości, wzlotów, upadków, trzeba dokonywać wyborów, należy życie traktować jako zadanie do wykonania. Nie jak urlop w kurorcie.

Wniosek: ostani raz przypomnij sobie to, co chcesz zapomnieć. Jeśli masz coś do przebaczenia, to przebacz, nie rozpamiętuj zła, które Cię spotkało, tylko żyj pięknem każdego dnia.

Ćwiczenie: pomyśl o 10 rzeczach , które lubisz. To mogą być widoki, filmy, książki, zwierzęta, sytuacje, osoby. Gdy opanowują Cię złe wspomnienia, połóż się wygodnie, zamknij oczy i przypominaj sobie same piękne chwile.

Pamiętaj, że nikt nie dostaje cięższego krzyża niż jest w stanie unieść


Więcej listów:


zadaj pytanie...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione