nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023
dodane 28.07.2006 15:04

ZMIENNE NASTROJE

Mam 14 lat i bardzo zmienne nastroje. Raz szaleję, śmieję się, a raz mi smutno bez powodu i płaczę. Mam przyjaciela, z którym się świetnie rozumiem. Boję się, że kiedyś mogę go stracić. Czy jestem Dziwna? Zmienna

Gdybyś napisała, że jesteś zrównoważona, zawsze w podobnym nastroju, to mogłoby mnie to zaniepokoić. To, co się z Tobą obecnie dzieje, należy do typowych zachowań nastolatki. Dawniej ceniono mądrość starych osób, gdyż one huśtawkę nastrojów miały za sobą, a jeśli dobrze pamiętały, co się działo z nimi przed laty, to mogły innym pomagać. Wniosek jest krótki. Nie dzieje się nic złego ani dziwnego!
Ale, jako ludzie jesteśmy zobowiązani do pracy nad sobą. Skoro wiesz, że nastroje przychodzą niejako z organizmu, z pracy hormonów, to nie musisz ich za bardzo słuchać. Możesz nad nimi chociaż troszkę panować. Tylko zwierzątka żyją zgodnie z naturą, słuchają wszelkich bodźców i nie zastanawiają się, dlaczego coś jest tak, a coś inaczej. Nasz rozum, wyobraźnia, fantazja mają ogromne możliwości i dlatego nie można każdego zachowania usprawiedliwiać. Najlepiej szukać jakiegoś „złotego środka”. Raz próbować opanować nastrój, by nie wykańczać najbliższych, innym razem „popuścić sobie” i popłakać bez powodu. Staraj się nie wyżywać na najbliższych, tylko czasami powiedz, że masz zły nastrój i musisz być chwilkę sama.
Uważaj też, byś nie stała się osobą, która wciąż martwi się na zapas i nie potrafi się cieszyć tym, co ma. To zła cecha.
Ucz się cieszyć życiem, dziękuj za to, co masz! Nie przejmuj się, gdy jeszcze wiele razy coś się nie uda, bo człowiek bywa słaby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..