nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

Piotr Sacha

|

MGN 05/2011

dodane 08.04.2011 12:20

Nie można zdezerterować

Jan Paweł II dał uczniom i studentom lekcję historii. Po to, by odnaleźli własną historię.

Wezwanie do powstania

KS. JAROSŁAW WĄSOWICZ SDB
Salezjanin, historyk

Nie można zdezerterować   Ks. Jarosław słowa z Westerplatte wykorzystuje dziś podczas katechezy fot. ROMAN KOSZOWSKI – Miałem 14 lat, gdy Ojciec Święty przyjechał do naszego miasta. Czekaliśmy długo. Cztery lata wcześniej władze komunistyczne nie zgodziły się na to. Zresztą w dzień przyjazdu papieża w Gdańsku aresztowano wielu młodych ludzi. Bo mieli koszulki z napisem „Solidarność”, albo za szybko rozwinęli transparenty z hasłami przeciwnymi władzy.

Podczas spotkania papieża z młodzieżą uderzyły mnie słowa odwołujące do historii, o polskich żołnierzach. Każdy ma swoje Westerplatte, czyli takie miejsce w sercu, którego należy bronić. Słowa Jana Pawła II były dla mnie niemal jak wezwanie do powstania. Zresztą to było powszechne przebudzenie. Ja byłem kurierem. Dostarczałem jedzenie i różne materiały robotnikom w czasie protestów w Stoczni Gdańskiej w 1988 r. A w szkole średniej wydawałem podziemną gazetkę „Klakson”.

Pamiętam mecz Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze 20 kwietnia 1988 r. Było 1:1, ale wtedy nie wynik meczu był najważniejszy. Widownia zamieniła się w wielką demonstrację.

Nie można zdezerterować   Ks. Jarosław Wąsowicz jako nastolatek (w środku z transparentem) ARCHIWUM ROBERTA KWIATKA Chcieliśmy wolnej, niepodległej Polski. Po meczu przeszliśmy pod stocznię. Na kolejnym spotkaniu z Janem Pawłem II, podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r., postanowiłem, że zostanę księdzem. Słowa o Westerplatte są we mnie do dziś. Często wykorzystuję je na katechezie dla młodzieży. Bo wróg Kościoła i Pana Jezusa zawsze jest ten sam, tylko przyjmuje różne wcielenia. Dziś jest sporo pokus. Tysiące różnych propozycji z każdej strony. W całym gąszczu pułapek trzeba bronić swojej godności, wiary i patriotyzmu.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione