nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Tomasz Rożek

|

MGN 05/2011

dodane 08.04.2011 11:24

Co się dzieje w reaktorze?

Po trzęsieniu ziemi w Japonii najwięcej mówiło się o elektrowni jądrowej w Fukushimie. Kataklizm spowodował, że reaktory, jakie w niej pracowały, zostały uszkodzone. No właśnie, jak działa reaktor jądrowy?

Reaktor, a właściwie jego rdzeń, to miejsce, gdzie zachodzą reakcje jądrowe. To tutaj duże jądra atomów uranu rozrywane są (rozszczepiane) na dwa lub trzy mniejsze. Każdemu takiemu procesowi towarzyszy wydzielanie sporej ilości energii. Niewielka jej część wykorzystywana jest do rozszczepiania kolejnych dużych jąder uranu. Większość jest „przerabiana” na prąd elektryczny.

JAK SIĘ „ROBI” PRĄD?
We wszystkich reaktorach energia pochodzi z rozszczepienia jądra atomowego. Tę energię trzeba jak najszybciej odebrać, bo z niej ma być wyprodukowany prąd elektryczny. Może to wyglądać na przykład tak, że miejsce, w którym dochodzi do rozszczepień, obmywane jest wodą. Woda mocno się podgrzewa, a następnie pod wysokim ciśnieniem kierowana jest na turbiny. Turbiny z kolei, kręcąc się jak dynamo w rowerze, produkują prąd elektryczny. Woda odbiera energię powstałą w reaktorze i równocześnie go schładza. Wiele elementów elektrowni jądrowej wygląda i działa podobnie jak w elektrowni węglowej. Z tą tylko różnicą, że w elektrowni węglowej energia podgrzewająca wodę pochodzi ze spalania węgla, a w reaktorze atomowym z rozszczepienia jąder atomu.

GDZIE TU HACZYK?
Skoro reaktor to tak prosta konstrukcja, skąd w takim razie cała dyskusja o jego bezpieczeństwie? Dlaczego mówi się, że elektrownia jądrowa jest tak skomplikowana? Zasada działania reaktora jądrowego jest naprawdę prosta. Niestety, wybudowanie urządzenia funkcjonującego prawidłowo już takie banalne nie jest. Wyzwań jest naprawdę sporo. Ilość energii, jaka powstaje we wnętrzu reaktora, jest ogromna. A to oznacza, że konstrukcja musi być bardzo odporna na temperaturę i na olbrzymie ciśnienie. Trzeba też bardzo dobrze zaprojektować system chłodzenia po to, żeby sprawnie odbierał energię, jaka powstaje w reaktorze. Poza tym pierwiastki powstające po rozszczepieniu jądra atomu są bardzo radioaktywne. I promieniowanie, jakie powstaje przy okazji, w dużych ilościach jest dla człowieka zabójcze.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione