nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

3. miesiąc

dodane 26.09.2008 11:56

DZIEWIĘĆ PIERWSZYCH MIESIĘCY ŻYCIA CZŁOWIEKA


Dziecko ma już ukształtowane wszystkie zasadnicze części mózgu. Teraz już co sekundę przybywa mu kilka tysięcy nowych komórek nerwowych. Stopniowo całe ciało nabiera wrażliwości na dotyk. Dziecko ćwiczy swoje ruchy. Potrafi już ziewać, przeciągać się. Zaczyna ćwiczyć mięśnie, które po urodzeniu będą mu potrzebne do oddychania, jedzenia i na przykład głośnego płaczu. Ten ostatni odruch ćwiczy nabierając i wypierając z płuc wody płodowe – czasem je połyka.Nóżki dziecka w jedenastym tygodniu (fot. Jan Walczewski)

Maluch zaczyna podciągać górną wargę, co jest wstępem do ssania. Jest ciągle w ruchu. „Tańczy” w macicy, unosi się, opada, podskakuje, przeciąga się, kołysze biodrami, zgina kończyny, robi miny mięśniami twarzy, porusza gałkami ocznymi, zaciska pięści, marszczy brwi. Jego skóra jest pokryta meszkiem, ma już zawiązki paznokci i zębów mlecznych.Nóżki dziecka w dwunastym tygodniu (fot. Jan Walczewski)


Ten maleńki człowiek ma już około 9 centymetrów wzrostu i waży około 30 gramów.Rączka dziecka w dwunastym tygodniu (fot. Jan Walczewski)


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..