GŁOWA DO GÓRY!

Tomasz Rzeczyki, autor książki "Góry Polski"

publikacja 30.06.2006 09:05

Z pytaniem tym zwróclilismy się do pana Tomka. Pan Tomek jest fascynatem górskich szlaków. Napisał nawet o nich książkę. Zapytany o „rady dla turystów”, zamyślił się… a potem zaczął mówić:

Ważne są słodycze!
Przekonałem się, że bardzo ważną rzeczą jest, aby brać ze sobą na wycieczkę w góry zawsze precyzyjną mapę danego pasma górskiego oraz kompas. Kompas, w razie zgubienia szlaku pozwoli nam na odnalezienie kierunku świata, i wrócenie na szlak. Następną sprawą jest, aby brać ze sobą zawsze odpowiednią ilość picia. W górach łatwo następuje zmęczenie. Oprócz picia trzeba mieć ze sobą też słodycze. Najlepiej czekoladę, lub suszone śliwki albo suszone morele. Po to, aby w chwili nagłego zmęczenia uzupełnić niedobór sił w organizmie. Koniecznie trzeba brać buty, które będą trzymały nogę powyżej kostki. Żadne adidasy ani sandały, bo to grozi niebezpiecznymi powikłaniami.

Pogoda zmienna jest
Wybierając się w góry trzeba pamiętać, że w górach panuje inny klimat niż na dole. Często jest tak, że na wiosnę, w marcu kwietniu, na dole na drzewach są już liście, natomiast w górach leży jeszcze śnieg. I niezależnie od tego jaka jest pogoda, w góry trzeba koniecznie brać ze sobą kurtkę przeciw deszczową oraz sweter, gdyż na wysokościach często następują zmiany warunków pogodowych.

Czapka i plecak
Przyda się w górach czapka z daszkiem, która będzie chroniła głowę przed utratą ciepła, promieniowaniem słonecznym oraz ewentualnymi insektami. Wszelkie rzeczy trzeba brać w plecaku – na plecach. Aby nie nosić reklamówek, które obciążają ręce. Plecak powinien być wygodny.

Ogryzek nie jest zły
Gdy byłem na szczycie Gór Łużyckich, na górze Łuż, była tam kartka, a na niej napis: „turysto, skoro miałeś tyle sił aby wziąć te rzeczy na szczyt, to będziesz miał też siły aby znieść te śmieci na dół”. Dlatego chodząc po górach nigdy nie wyrzucam jakichś woreczków czy papierków na szlaku, tylko zawsze pakuję je razem, i dopiero w mieście wyrzucam do śmietników. Foliowe worki i tworzywa sztuczne rozkładają się bardzo długo. Jeżeli zostawiałoby się je na szlaku, to za kilkanaście lat mielibyśmy wielkie śmietnisko. Wyrzucać można odpady naturalne, ogryzki itp. Oczywiście w sposób kulturalny, pod krzaczek, albo kamień...

Cicho sza!
Chodząc po górach należy zachowywać ciszę, aby nie płoszyć mieszkających tam zwierząt, oraz nie wywoływać niebezpieczeństw. Często się zdarza w terenach skalnych, wysokogórskich, że spotęgowane odgłosy, echo, może wywołać lawinę kamienną albo, w przypadku zimy, śnieżną.

Na szlaku nie jest nudno
Jeżeli chodzimy po rezerwatach przyrody, albo terenach parków narodowych, to naprawdę wierzmy – najciekawsze miejsca zostały udostępnione szlakami turystycznymi. Często kusi to co jest niedostępne. Turyści chcą zobaczyć daną ścieżkę tylko dlatego, że ona nie jest udostępniona do ruchu turystycznego. A wiem z doświadczenia, że najbardziej interesujące miejsca są właśnie na szlakach. Nie warto schodzić z tych miejsc, gdyż można zupełnie nieświadomie zadeptać, stanowisko jakiejś cennej rośliny albo przepłoszyć rzadki gatunek zwierząt. Z cennymi gatunkami roślin jest tak, że są to zazwyczaj roślinki niepozorne, nie wyróżniające się kwiatami ani liśćmi, a jedynie tym, że są one rzadkimi gatunkami.

Zwierzę potrafi
Chodząc po terenach rezerwatów nie należy karmić zwierząt ani rzucać okruszków ptakom. Dlaczego? Gdyż w ten sposób możemy zupełnie nieświadomie sprowadzić na nie choroby. Zwierzęta żyjące w górach same sobie potrafią dać radę z wyżywieniem, natomiast my możemy, mając brudne palce wprowadzić jakieś pasożyty do ich organizmu, pasożyty, które będą się na tej żywności znajdować. Poza tym, ważną rzeczą jest udając się do górskich parków narodowych aby raczej nie brać psów. Pies jest drapieżnikiem. I w jego naturze jest walka. Dlatego pies może zagryźć mieszkające w lesie sarny, czy inne mniejsze zwierzęta. Poza tym, nasz miejski pies, wydalając wydala różne bakterie, tasiemce i inne pasożyty i w ten sposób też może dość do zakażenia zwierząt.

Chodź ze mną
Istotną sprawą jest bezpieczeństwo w górach. Idąc na wycieczkę górską nie należy się rozdzielać. Naprawdę nie warto iść za głosem ambicji, która mówi „ja chcę iść tym szlakiem a ty tym, to się rozdzielmy”. Samotność w górach jest bardzo niebezpieczna, bo jeżeli turysta ulegnie wypadkowi, to, pomimo telefonów komórkowych, nie ma mu kto doraźnie pomóc. Dlatego lepiej jest chodzić razem.

Przewodnik to fajny gość
Warto słuchać osób, które są przewodnikami wycieczek. Te osoby mają spore doświadczenie i mogą się podzielić różnymi interesującymi wiadomościami na temat gór. Poza tym, zdają sobie one najlepiej sprawę z zagrożeń, jakie mogą czyhać na szlakach. Góry wbrew pozorom są niebezpieczne. To że są tam znakowane szlaki, drogowskazy i schroniska, nie zwalnia nas od czujności i ostrożności, bo naprawdę wiele ofiar własnej lekkomyślności, spędzało potem długi czas w szpitalu. Dochodziło też do wypadków śmiertelnych dla osób, które nie miały szacunku wobec majestatu gór.


No to wypoczywajcie w górach szczęśliwie i bezpiecznie- Wasz Obejrzyjświat



Napisz!
(w tytule maila napisz "prosto z podróży")