nasze media Mały Gość 04/2024

Krzysztof Błażyca

|

MGN 10/2007

dodane 18.09.2007 11:36

Najlepszy na świecie

Komputerowy maniak ? Kujon zaszyty w stercie naukowych książek? Nic z tych rzeczy. As cyberprzestrzeni ma czas dla przyjaciół, uprawia sporty, a po drodze zbiera laury.

Programowanie to jego pasja. Tomek Kulczyński, tegoroczny maturzysta z Bydgoszczy, na XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Zagrzebiu zdobył złoty medal.

Zaczęło się od matematyki
Po nagrody sięgał już w szkole podstawowej. W olimpiadach matematycznych zajmował pierwsze miejsca. W gimnazjum i liceum pokazał klasę z informatyki.– Zainteresowałem się nią na początku gimnazjum dzięki naszej nauczycielce, pani Iwonie Waszkiewicz – mówi. Bardzo szybko uczył się języków programowania, algorytmów. – Tomek jest nie tylko szczególnie uzdolnionym uczniem – podkreśla pani Iwona, obecnie dyrektor VI LO w Bydgoszczy. – On podchodzi do pracy z zapałem. Już w gimnazjum miał indywidualny program nauczania informatyki W trzeciej klasie gimnazjum Tomek Kulczyński otrzymał srebrny medal w krajowej olimpiadzie informatycznej. – Był wtedy lepszy od wszystkich naszych licealistów – dodaje nauczycielka, dumna z osiągnięć Tomka. – Jest bardzo dobrym kolegą. Wszyscy go lubią. Niektórzy mówili, że będą swoim wnukom opowiadać, że chodzili z nim do klasy – śmieje się pani Iwona. W liceum Tomasz sam prowadził zajęcia z informatyki dla młodszych klas. Był asystentem nauczyciela.

Powoli po medal
Tomek jest laureatem wielu konkursów i olimpiad. – Chyba ich wszystkich nie zliczę – śmieje się. Niedawno w światowym konkursie programistycznym TopCoder Open 2007 w USA zajął piąte miejsce. Olimpiada w stolicy Chorwacji to były dwa dni wytężania mózgu. Zawody trwały po pięć godzin. Tomasz pokonał 284 zawodników z 77 krajów. Zdobył 574 punkty na 600 możliwych. W klasyfikacji drużynowej Tomek wraz z trzema innymi polskimi licealistami zajął trzecie miejsce. – Na olimpiadzie zadania są raczej do zrobienia – mówi jakby nigdy nic. – Najważniejsze, aby się nie spieszyć. Tomek jest konsekwentny i wierny swej pasji. – To nie uczeń, który koniecznie musiał mieć szóstki ze wszystkich przedmiotów – mówi pani Iwona. – On skupił się na matematyce, informatyce i angielskim. Informatyczne hobby otwarło mu drzwi na Uniwersytet Warszawski. Będzie studiował oczywiście informatykę

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..