nasze media MGN 07/2024
dodane 10.12.2007 13:23

Chiara Lubich

Chiara Lubich jest założycielką ruchu Focolari. Pochodzi z Trydentu we Włoszech. Zaczynała z kilkoma koleżankami. Po 60 latach ponad 2 miliony osób na całym świecie należy do ruchu Focolari.

Kochane dzieci.

Zbliża się Boże Narodzenie, które mówi o pokoju i radości. A wiadomości, które docierają do nas za pośrednictwem prasy i telewizji, przynoszą całkiem co innego: przemoc i terroryzm, które wprowadzają lęk.

Jak w takim świecie żyć Miłością? Jak odpowiedzieć na Miłość Boga?
Kochać uczymy się z Ewangelii. Możemy być jak małe słońca, obok wielkiego Słońca - Boga.
Kilka lat temu przyszedł mi do głowy taki pomysł, który przekazałam dzieciom. Polega on na tym, aby na sześciu ściankach kostki napisać sześć tajemnic miłości. Każdego dnia dziecko rzuca kostką, by wiedzieć, jak żyć w ciągu dnia. Wiecie, co jest napisane na kostce?

Po pierwsze: KOCHAĆ WSZYSTKICH.
Na przykład w szkole mówisz: „Moją nauczycielkę kocham, tę koleżankę też lubię, a tamtej nie, bo jest niesympatyczna”. To nie jest prawdziwa miłość. Trzeba się przełamać i kochać wszystkich.

Po drugie: KOCHAĆ JAKO PIERWSZY.
Na przykład wracasz do domu, a tam siostra albo brat nadąsany, znudzony, nic mu nie pasuje, nie ma ochoty ani na zabawę, ani na naukę. Nie oczekuj, że nagle się zmieni. To Ty powinieneś zacząć. Możesz powiedzieć tak: „Źle się czujesz? Jak ci idzie? Masz jakiś problem? Może wyjdziemy razem na podwórko?”. Ty powinieneś kochać jako pierwszy.

Po trzecie: KOCHAĆ JEZUSA WE WSZYSTKICH.
Na przykład spotykasz na ulicy człowieka obszarpanego, bezdomnego i wydaje Ci się, że nie potrafisz go kochać. Musisz zobaczyć w nim Jezusa. Jezus powiedział: „Cokolwiek uczyniłeś innym, Mnie to uczyniłeś”. Nie możesz w drugim człowieku nienawidzić Jezusa, nie możesz Jezusa źle traktować. Jezusowi nie powiesz brzydkich słów.

Po czwarte: KOCHAĆ JAK SIEBIE SAMEGO.
Na przykład gdyby ktoś rzucił we mnie kamieniem, nie byłabym zadowolona. Tak samo nie jestem zadowolona, gdy rzucają kamieniem w kogoś innego. Musisz kochać innych, tak jak siebie samego.

Na kostce jest też napisane: KOCHAĆ SIĘ WZAJEMNIE
i KOCHAĆ NIEPRZYJACIÓŁ.
Zapewniam Was, że od wielu lat ćwiczę się w tej sztuce miłości. Jeśli uda się Wam kochać innych, nawet nieprzyjaciół, wtedy przeżyjecie wielką radość. Wokół Was wybuchnie rewolucja miłości! Kiedy rozpoczęłam tę przygodę, byłam sama. Teraz już miliony osób – wśród nich dzieci, młodzi, rodziny – chcą zanosić na cały świat ogień miłości przyniesiony przez Jezusa. Czy Wy też chcecie tak żyć?

Chiara Lubich>

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..