nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Krzysztof Błażyca

|

MGN 04/2008

dodane 06.03.2008 13:36

H2O na zło

Rozmowa z ks. Jarosławem Międzybrodzkim. Ksiądz Jarosław Międzybrodzki jest egzorcystą diecezjalnym, redaktorem naczelnym Radia eM. Mieszka w Katowicach.

Pan Bóg nieraz nie odpowiada na nasze pytania, a na przykład wróżby, tak. Dlaczego wróżenie jest złe?
– Bo wtedy szukamy poza Bogiem. Jeśli ufam, że jakaś moc: gwiazdy, wahadełko, różdżka Harry’ego Pottera, szkoła magii, będzie kierować moim życiem, to moją naiwność wykorzysta szatan. Magia, horoskopy to pomysły szatana, by zająć miejsce Pana Boga. Posługiwanie się nimi to niewierność wobec Boga.

Ale czasem horoskopy się sprawdzają...
– Bo szatan zwodzi doraźnymi korzyściami. Daje nam cukierki, od których psują się zęby. A Bóg jest jak mama, która nie da cukierka, bo wie, że mi od tego zęby wylecą. Panu Bogu chodzi o wieczność, a nie o doraźną korzyść. Poza tym, to my się mamy poddać Jemu, a nie On ma być poddany naszej woli.

Jakie są skutki niewierności wobec Pana Boga?
– Największym skutkiem niewierności jest śmierć. Również duchowa. Bóg jest źródłem życia. Jest jak woda, jak powietrze. A bez wody i powietrza człowiek umiera. Oderwanie od Boga jest klęską człowieka.

Czy zły ma do nas dostęp, jeśli trwamy przy Bogu?
– Jezus ucząc nas modlitwy „Ojcze nasz”, każe nam prosić o to, byśmy nie ulegli pokusie oraz aby Bóg wyrwał nas z mocy złego. To, że człowiek jest kuszony, jest czymś normalnym. Czasem jednak Bóg musi wydobyć nas z mocy złego, w którą popadamy przez grzech. Bywa, że ktoś chodzi do kościoła, modli się, a mimo to przeżywa problemy duchowe, dręczenia.

Jak się chronić przed złym?
– Modlić się! Modlitwa, sakramenty, wierność Słowu Bożemu to najlepsze środki.

A woda święcona? Mówi się, że diabeł boi się wody święconej, to prawda?
– Doświadczam tego bardzo często podczas egzorcyzmu. Szatan boi się sakramentaliów: wody święconej, medalików, różańca, nawet stuły. Niedawno rozpocząłem od Różańca modlitwę nad jedną osobą. Na koniec modlitwy coś mnie tknęło, by założyć jej na szyję ten różaniec. Przez pół godziny demon, który pętał tę osobę, błagał mnie, bym go zdjął. Mówił, że dla niego jest to jak łańcuch, że on tego nie wytrzyma. Tak zły reagował przez tę osobę na modlitwę. Woda święcona też jest pobłogosławiona przez modlitwę. A zły boi się tego, co jest związane z modlitwą, powierzone w jakikolwiek sposób Panu Bogu.

Warto mieć w domu wodę święconą?
– Ludzie w domach mają dużo dziwnych symboli: posążki Buddy, drzewka szczęścia, podkowy i tym podobne, a zastanawiają się, czy warto mieć wodę święconą. Warto mieć wszelkie znaki przynależności do Jezusa.

Są też znaki przynależności do złego, na przykład cyrograf...
– Cyrograf to świadomy akt woli, gdy ktoś chce się oddać szatanowi. To może być słowny akt albo spisany. Znam osoby, które podpisywały cyrograf własną krwią. Gdy kazałem im spalić cyrograf, okazywało się, że bardzo trudno jest go spalić. Często trzeba użyć wody święconej. Trzeba wiedzieć, że czym innym jest dać się wkręcić złemu w nasze życie, a czym innym dobrowolnie go wybrać. Podpisanie cyrografu niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Jakie?
– Przez cyrograf szatan ma prawo do tego człowieka. I próbuje go przekonać: „dobrze, że to zrobiłeś”. Osoby, które podpisały cyrograf, przyznają, że na początku mają z tego wiele korzyści. A potem popadają w narkotyki, rozpadają im się rodziny, mają wiele problemów emocjonalnych – jakby wewnętrznie byli niszczeni. Trzeba wiele czasu, by znów byli wolni.

Ale trwając przy Jezusie jesteśmy bezpieczni?
– Zawsze gdy się modlimy i trzymamy się Jezusa, to jesteśmy chronieni. Ale musimy być czujni. Najbardziej zgubna jest pewność siebie, że jesteśmy wspaniali i nie musimy się niczego obawiać. Dobry rachunek sumienia i regularna spowiedź pomaga w takiej czujności.

Jest jakaś specjalna modlitwa ochronna, która pomaga wierniej trwać przy Panu Bogu?
– Każda modlitwa, jeśli płynie z serca, jest skuteczna. Modlitwa to nie magia, gdzie jedna jest lepszym zaklęciem od drugiej. Każda szczera modlitwa jest dobra: np. do Serca Jezusowego albo przez wstawiennictwo świętych. No i oczywiście Matka Boża i święty Michał Archanioł – to specjaliści od gnębienia demonów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..