nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

MGN 07-08/2009

dodane 17.06.2009 13:18

Środek Polski

Piątek

W każdy piątek, dokładnie w obecnym środku Polski, od setek lat odbywał się targ. Zjeżdżali tu rolnicy z okolicznych wsi. Pewnie dlatego zaczęto to miejsce nazywać Piątkiem. Już w XIV wieku Piątek miał prawo nazywać się miastem.

Potwierdził to w jednym z dokumentów król Kazimierz Wielki a Władysław Jagiełło nadał mieszkańcom przywilej, który zwalniał ich od opłaty targowej w granicach Królestwa Polskiego.

Do Piątku lubili przyjeżdżać arcybiskupi z Gniezna, którzy w tym miasteczku mieli swój dwór. Piątek prężnie się rozwijał. W XVI wieku zasłynął z wyrobu piwa. Podobno w 1800 roku były tu 33 browary.

Niestety, za udział w powstaniu styczniowym – jak wiele polskich miast – Piątek utracił prawa miejskie i nie odzyskał ich do dziś. Ale po wielu latach, gdy po II wojnie światowej zmieniono granice Polski, wieś spotkał inny nieoczekiwany zaszczyt. Piątek okazał się geometrycznym środkiem Polski.

Informuje o tym nowoczesny pomnik w ustawiony w centrum wsi przed Urzędem Gminy. Wcześniej w tym miejscu znajdował się potężny kamień. Warto wiedzieć, że 15 kilometrów od Piątku leży Sobota.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione