nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

MGN 07-08/2009

dodane 17.06.2009 12:55

Lotnisko na Górze

Góra Żar

W Beskidzie Małym, nad Jeziorem Międzybrodzkim wznosi się Góra Żar. Można tam dojść, dojechać samochodem albo wagonikami. Góra przyciąga nie tylko narciarzy. Dzięki sprzyjającym prądom powietrza jest to też ulubiona góra szybowników i paralotniarzy. Jeszcze przed II wojną światową powstało tu lotnisko szybowcowe. A dziś przy dolnej stacji kolei linowej znajduje się Górska Szkoła Szybowcowa.

Drugą atrakcją na szczycie góry jest ogromny zbiornik wodny Elektrowni Porąbka-Żar. Mieści on ok. 2,5 miliona m³ wody. W najgłębszym miejscu zbiornik ma głębokość 28 metrów. Woda do zbiornika pompowana jest z Jeziora Międzybrodzkiego dwoma szybami wydrążonymi we wnętrzu góry.

I jeszcze trzecia atrakcja. A raczej ciekawostka. Na asfaltowej drodze prowadzącej na szczyt jest takie miejsce, gdzie występuje tzw. anomalia grawitacyjna. Przedmioty zamiast staczać się w dół, toczą się pod górę. Niektórzy mówią, że to złudzenie, że tak naprawdę nie ma tam wzniesienia, tylko niewielki spadek terenu. Najlepiej sprawdźcie sami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione