nasze media Najnowszy numer MGN 02/2019

Krzysztof Błażyca

|

MGN 03/2007

dodane 02.02.2007 14:55

Wygrać z damą

W 80 dni dookoła świata. Niemożliwe? Takich śmiałków jak Fogg z powieści Juliusza Verne’a było już sześciu.Polak może być kolejnym.

Kapitan Roman Paszke może być pierwszym Polakiem, który samotnie katamaranem opłynie świat dookoła   Kapitan Roman Paszke może być pierwszym Polakiem, który samotnie katamaranem opłynie świat dookoła fot. EAST NEWS / ANDRZEJ WRZESINSKI Pierwszym, któremu udało się pokonać samotnie barierę 80 dni, był Francuz, Francis Joyon. Rejs zajął mu 71 dni i 22 godziny. Aktualny rekord należy do Brytyjki Ellen McArthur. Opłynęła świat na trimaranie w 71 dni 14 godzin 18 minut i 33 sekundy. Polak, kapitan Roman Paszke, zamierza ustanowić nowy rekord. W rejs dookoła świata wybiera się nowoczesnym katamaranem o nazwie Bioton.

Pływające studio
Kapitan Paszke osobiście nadzorował budowę katamaranu w stoczni Marstrom Composite w Szwecji. Zna go więc bardzo dobrze. – Trimaran jest bezpieczniejszy, ale katamaran szybszy – mówi. Bioton to pierwszy tej wielkości jacht. W jego budowie wykorzystano autoklawę, czyli piec do wypiekania pod ciśnieniem całych konstrukcji. Dzięki temu jacht jest bardzo wytrzymały, sztywny, a jednocześnie ma lekką konstrukcję. Waży tylko… 8 ton. Jest nowocześnie wyposażony. – To właściwie mini - studio telewizyjne – mówi kapitan. – Na łódce zamontowano 11 kamer. Nie mogę więc pokazać przed światem, że jestem załamany, że coś mnie dobija albo że sobie nie radzę. Kontakt z lądem jest bardzo ważny.

Dzięki temu rekordzistka Ellen McArthur nie upadała na duchu i pokonała różne kryzysy podczas swej podroży. Jacht oprócz tego wyposażony jest w samoster, czyli nowoczesny komputer reagujący na siłę i kierunek wiatru, przechył łódki. Dzięki temu podczas całego rejsu człowiek steruje zaledwie 1 procent czasu. Resztę załatwia mechanizm. – Mam nadzieję, że będzie sprawny przez cały rejs, bo awaria wyklucza dalsze żeglowanie – mówi Paszke. Mózgiem jachtu jest procesor główny, oparty na bardzo dokładnych sensorach, które uwzględniają nawet obrót masztu, czy jego lekki skręt na samej górze.

« 1 2 »
oceń artykuł

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 18.01.2019
  łączna liczba komentarzy: 21
 • 2
  minialo
  ostatnia aktywność: 18.01.2019
  łączna liczba komentarzy: 6
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 14.01.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 5
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2