nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

Piotr Sacha

|

MGN 04/2010

dodane 15.03.2010 13:29

Wiosna na boiskach

Bramki nie mają poprzeczek, zawodnicy zmieniają połowy boiska po każdym golu, a bramkarze mogą łapać piłkę nie tylko w polu karnym. Tak wyglądały początki piłki nożnej.

Gdy sędzia Keay zagwizdał po raz pierwszy, cztery tysiące angielskich i szkockich fanów poderwało się z miejsc. Choć 30 listopada 1872 roku w Glasgow musiało być chłodno, na Stadionie Patrick wrzało. Bo piłkarze walczyli w pierwszym w historii meczu międzypaństwowym. Dziś piłka wciąż jest okrągła, a bramki są dwie. Ale poza tym w futbolu zmieniło się bardzo wiele.

SKÓRA
Zmieniały się na przykład przepisy gry w piłkę. Przed napastnikiem stoi obrońca i bramkarz przeciwnej drużyny. Szybkie podanie, strzał, goool! Jeszcze 100 lat temu taka akcja nie mogła zakończyć się szczęśliwie. Bo do 1925 roku zawodnik atakujący musiał podczas podania mieć przed sobą aż trzech przeciwników. Inaczej byłby na spalonym. Gdy ponad 150 lat temu Anglicy zaczynali kopać piłkę, bramki nie miały poprzeczek, a każdy zawodnik mógł brać piłkę do rąk. Przypominało to trochę grę w rugby. Dopiero od 18 lat bramkarz nie może złapać piłki podanej przez swojego obrońcę. Takie zmiany w przepisach mają uatrakcyjniać sportowe widowisko. Podobnie jest z futbolówką. Ta, którą kopali nasi reprezentanci podczas Euro 2008, składała się z aż 14 połączonych ze sobą elementów. Piłka lepiej niż do tej pory trzymała się buta zawodnika. Poza tym piłkarze z jeszcze większą łatwością mogli ją podkręcać. Aż trudno dziś uwierzyć, że Pele strzelał bramki zwykłą „skórą”.

NOWA ERA
Za kilka dni rozpocznie się kalendarzowa wiosna. To oznacza, że piłkarze już dobrze zdążyli rozbiegać się na boiskach. Po zimowej przerwie wystartowały już rozgrywki ligowe, a europejskie, pucharowe pojedynki weszły w fazę play off . Nasza reprezentacja przygotowuje się do Euro 2012, aż tuż-tuż piłkarskie mistrzostwa świata w RPA. Niełatwo wyobrazić sobie, że kiedyś piłki nożnej mogło nie być. A jednak, nie było. Gdyby liczyć czas na nowo, począwszy od założenia pierwszej drużyny piłkarskiej, mielibyśmy teraz rok 153. Era futbolu rozpoczyna się w angielskim mieście Shefield. To tam w 1857 roku twórcy pierwszych zasad gry w piłkę nożną William Prest i Nathaniel Creswick założyli klub Shefield FC. Przetrwały zdjęcia pierwszych drużyn sprzed 150 lat. Czapki, spodnie, białe koszulki z długim rękawem, broda lub wąsy… Jedenastu mężczyzn nie przypominało wyglądem piłkarzy, jakich znamy z dzisiejszych boisk. Zupełnie inaczej wyglądała też ich gra. – Shefield FC jest dumnym posiadaczem Orderu Zasługi FIFA jako jeden z dwóch klubów na świecie. Tym drugim jest Real Madryt – przypomina Richard Tims, prezes klubu. Shefield FC aktualnie znajduje się w czołówce... 8. ligi angielskiej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione