nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023
dodane 27.10.2009 13:17

TYDZIEŃ SZLAKIEM KOZIOŁKA MATOŁKA: 30 LISTOPADA – 4 GRUDNIA 2009r. oraz premiera Przewodnika po Katowicach – Szlakiem Koziołka Matołka

Dnia 30 listopada 2009r. ukaże się długo oczekiwana, uzupełniona II wersja Przewodnika po Katowicach.

Premierze nietypowego, bo stworzonego przez grupę ponad setki młodych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach Przewodnika, towarzyszyć będą niezwykłe wieczorne wycieczki po dzielnicach Katowic. Potrzebna jest tylko latarka, dobry humor i ewentualnie parasol w przypadku niepogody.

TYDZIEŃ SZLAKIEM KOZIOŁKA MATOŁKA: 30 LISTOPADA – 4 GRUDNIA 2009r.
W Filiach MBP w Katowicach, które w Przewodniku odwiedzał Koziołek, odbędą się niecodzienne akcje: Wieczorne zwiedzanie dzielnicy z Koziołkiem Matołkiem. Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Prosimy o zabranie latarek oraz w razie niepogody odpowiednie zabezpieczenie odzieży (np. parasol, płaszcz).

Zapisy na wycieczki od 9 do 27 listopada w Filiach MBP w Katowicach. Szczegółowe informacje już wkrótce w serwisie: www.mbp.katowice.pl lub pod nr. tel. 32 254 60 98, 32 250 53 21

Wycieczkom towarzyszyć będą liczne spotkania i inicjatywy związane z bohaterem stworzonym przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, a także konkurs internetowy 10 ULUBIONYCH MIEJSC KOZIOŁKA MATOŁKA W KATOWICACH.

200 pierwszych osób, które uzasadnią wybór ulubionego miejsca, otrzyma egzemplarz Przewodnika po Katowicach.

Szczegółowy regulamin konkursu, który rozpoczyna się 30 listopada o godz. 12.00, wkrótce w serwisie www.mbp.katowice.pl


PRZEWODNIK
Autorami Przewodnika po Katowicach są niezwykle utalentowane dzieci i młodzież, którzy za pomocą rysunków, komiksowych historyjek, zdjęć oraz kolażu mówią głośno o tym, co im się w mieście Katowice podoba i gdzie najchętniej spędzają swój wolny czas. Stąd w Przewodniku miejsca, o których podobno nie mają pojęcia najstarsi mieszkańcy Katowic, a znawcy miasta ze zdziwieniem odkrywają zakątki o których im się nie śniło.

Wyobraźnię i pomysłowość dzieci doceniło już w 2007 roku jury konkursu Kozie Rady - Reaktywacja,
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, które za pierwszą wersję książeczki przyznało młodym czytelnikom MBP w Katowicach główną nagrodę.

Katowickie dzieci stworzyły komiks, który wybrano spośród kilkudziesięciu prac nadesłanych z całej Polski - poziom konkursu był niezwykle wysoki.

W uzasadnieniu jury: „(…)Przewodnik jest zróżnicowany i w pełni autorski. Każdy z opisów dzielnic jest inny, widać w nim pracę różnych grup dzieci i młodzieży. Obraz Katowic, który wyłania się z Przewodnika jest światem widzianym przez najmłodszych mieszkańców Katowic. Światem, w którym żyją, a nie obrazem spreparowanym na użytek turystów. Ponadto autorzy nie tylko potrafili wkomponować postać Koziołka w tekst swojego Przewodnika, ale odważyli się również – jak pokazują zdjęcia - wprowadzić Koziołka w przestrzeń swojego miasta(…)”

Biblioteka – oprócz fachowej pomocy bibliotekarzy, doboru literatury i czasu poświęconego na pomoc dzieciom i młodzieży – postanowiła nie ingerować w treść i założenia dzieci. Chcieliśmy zachować to, co najważniejsze – świeżość w spojrzeniu na nasze wspólne, tętniące życiem miasto.

Razem z młodymi czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach życzylibyśmy sobie, aby Przewodnik był pretekstem do częstszych odwiedzin w Bibliotece oraz do ciągłego odkrywania Katowic!

Jagoda Kryniewicz
Dyrektor
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

SŁOWA OD AUTORÓW
Przygotowaliśmy dla Ciebie opowieść o szczególnej wycieczce Koziołka Matołka: spacerze po naszym mieście: poprzez dzielnice Katowic.

Każdy z nas, na swój sposób próbował pokazać, że miasto Katowice jest miejscem szczególnym: tutaj wiele się dzieje, jest wesoło i można przyjemnie spędzić czas. Pokazujemy Koziołkowi to, co warte jest zobaczenia w naszych dzielnicach: a jest tego naprawdę dużo!
Wędrówka Koziołka zaczyna się od Osiedla Tysiąclecia i już na samym początku nasz bohater jest bardzo zdziwiony, że na Górnym Śląsku może być tak zielono! Ale to przecież dopiero początek niespodzianek na jakie trafi!
Po odwiedzinach Filii nr 14 i Filii nr 25 nasz gość udał się do dzielnicy Załęże, gdzie czekali już na niego młodzi czytelnicy z Filii nr 3… ale żeby nie zdradzić za dużo! Zapraszamy w niezwykłą podróż po Katowicach - z Koziołkiem!
Autorzy

PODZIĘKOWANIA/Finansowanie
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do wydania Przewodnika po Katowicach – w szczególności spadkobiercy praw majątkowych do postaci Koziołka Matołka – Panu Wiesławowi Kwiatkowskiemu.
Serdeczne podziękowania składamy także Dyrekcji Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie za pomoc i cenne rady w trakcie tworzenia książki.

Publikacja bezpłatna, dotowana z Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację zadań w 2009 roku: Dotacja MFOŚ i GW w Katowicach zgodnie z umową MFOŚ i GW nr 603/2009 UM. Wydatek zrealizowano zgodnie z Ustawą z dn. 29.01.04 r. Prawo zamówień publicznych na podstawie art. 4, pkt.8.« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..