nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Jarosław Dudała

|

MGN 02/2011

dodane 14.01.2011 13:51

Drapieżny bocian

Najnowocześniejszy na świecie samolot bojowy F-22 na radarze wygląda jak… bocian z rozpostartymi skrzydłami.

Amerykański F-22 Raptor (Drapieżnik) to jedyna maszyna  bojowa piątej generacji, należąca już do wyposażenia wojsk lotniczych (na razie tylko USA).

NIEWIDZIALNY KASK
Co musi mieć maszyna, by można było zaliczyć ją do piątej generacji? Po pierwsze, musi być niewidoczna dla radarów (stealth). No, może nie całkowicie niewidoczna, ale bardzo, bardzo słabo widoczna. Jak to osiągnąć? Dzięki materiałom pochłaniającym promieniowanie radarów i odpowiedniemu kształtowi maszyny. Nawet kask pilota zrobiony jest tak, żeby był „niewidzialny” dla radaru. F22 ma prawie 19 metrów długości, niespełna 14 metrów rozpiętości skrzydeł i może ważyć ponad 36 ton. Radar natomiast widzi go jak dużego ptaka z rozpostartymi skrzydłami. Po drugie, samolot piątej generacji musi też być zwrotny i musi wykonywać ciasne manewry. Ułatwia to zmienny, czyli wektorowany ciąg silników odrzutowych, osiągany przez odchylanie dysz wylotowych. W skrajnym przypadku daje to maszynie zdolność do bardzo krótkiego, nawet pionowego startu. Po trzecie, samolot piątej generacji wykonany jest z kompozytów, czyli tworzyw złożonych z różnych materiałów, o dużo lepszych właściwościach niż materiały tradycyjne. Potrafi ą one m.in. pochłaniać promieniowanie (o czym była mowa przy „niewidzialności”).

RADAROWE SOKOLE OKO
Piąta generacja musi też być zdolna do tzw. supercruise, czyli bez dopalaczy musi utrzymywać prędkość naddźwiękową (około 1200 km/godz.). Bo lotnicze dopalacze (nie mylić z narkotykowymi!) zwiększają prędkość maszyny, ale za cenę trzy, a nawet pięć razy większego zużycia paliwa, co przekłada się na zmniejszony zasięg. Poza tym samolot lecący na dopalaczach emituje więcej ciepła, co czyni go łatwiejszym do wykrycia. F-22 może lecieć bez dopalaczy, z szybkością niewiele mniejszą od dwukrotnej prędkości dźwięku. Piątą generację wyróżnia też zastosowanie najbardziej zaawansowanej elektroniki, m.in. radarów i czujników, pokazujących stan maszyny. Radar F-22 może wykrywać cel z odległości ponad 200 km. Ważna jest też zdolność do prowadzenia walki powietrznej z innymi samolotami, atakowania celów na ziemi i morzu, prowadzenia obserwacji i walki elektronicznej, choć akurat ta cecha była już charakterystyczna dla samolotów wcześniejszej generacji.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione