nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

Bajka z Ameryki Środkowej

dodane 10.07.2006 09:10

DLACZEGO ZAJĄC MA DŁUGIE USZY?

Dawno, dawno temu żył w dżungli jaguar, który bardzo chciał się ożenić z córką króla jaguarów. Nie wiedział jednak, co ma zrobić, żeby zdobyć jej serce. Kiedy więc spotkał zajączka, zapytał go o radę.

- O, to nie takie proste. Chyba nie masz u niejżadnych szans. Co właściwie poza siłą masz jej do zaproponowania - zapytał zając.
- Jestem najszybszym ze wszystkich zwierząt - odparł z dumą jaguar.
- O, to o niczym nie świadczy! Tu przede wszystkim liczy się rozum i przebiegłość. Myślę, że to ja bardziej nadaję się na męża księżniczki - rozmarzył się zając.
- Ha, ha, ha - roześmiał się jaguar ? Ty taki niepozorny maluch chciałbyś jaguarównę? To może niech ona sama wybierze któregoś z nas.
- Świetny pomysł! Mam jednak pewien problem. Nie nadążę za tobą, chybaże weźmiesz mnie na plecy?

Jesteś przecież bardzo silny! - przymilał się maluszek.
Jaguar z dumą wyprężył pierś:
- Siadaj, nawet cię nie poczuję.
Zajączek wdrapał się na kark przyjaciela i mocno chwycił za sierść. Zaraz też ruszyli w drogę. Po krótkim czasie zając zawołał prosto do ucha jaguara:
- Zatrzymaj się, bo spadam. Może założę ci cugle i wędzidło? Tak będzie bezpieczniej.
- Widzisz, gdybyś był tak silny jak ja, mógłbyś się utrzymać na moim grzbiecie, a tak znowu potrzebujesz mojej pomocy. Księżniczka od razu zobaczy, który z nas bardziej nadaje się na męża.

Jaguar z zającem na plecach, osiodłany niczym koń, podbiegł pod drzewo, pod którym wypoczywała księżniczka z przyjaciółkami. Na ten niezwykły widok wybuchły śmiechem. Dopiero w tej chwili jaguar zrozumiał, jak bardzo się ośmieszył. Zrzucił pasażera i ze wstydem uciekł w głąb lasu. Zając zaś przedstawił się jej jako kandydat na męża.
- Nie przeczę, że jesteś bardziej bystry i przebiegły niż jaguar? zaśmiała się księżniczka - ale on jest dużo silniejsze niż ty i ma piękniejsze zęby.
- O, to nie problem. Pójdę do Stwórcy i zapytam Go, co może w tej sprawie zmienić - odpowiedział zając. I natychmiast udał się w drogę. Wędrował przez wiele dni, aż wreszcie trafił przed oblicze Stwórcy i przedstawił swój problem.
- Jeśli chcesz być inny, przynieś mi trzy zęby: jeden jaszczura, drugi olbrzyma, a trzeci goryla.

Zając skierował się więc w stronę domu goryla. Przedstawił mu się jako golibroda i zaproponował golenie. Po skończonej pracy celowo zostawił u niego brzytwę. Wiedział, że goryl na pewno jej użyje. I tak, jak przewidział, goryl zranił się w szyję.
- Pomóż mi, zajączku, bo umieram - zapłakał, gdy ten stanął w drzwiach.
- Pomogę ci, jeśli ofiarujesz mi swój ząb - i w ten chytry sposób zając zdobył pierwszy ząb.
Następnie znalazł się w krainie olbrzymów. Zobaczył,że dwaj z nich zawzięcie dyskutują. Ukrył się za drzewem i z całej siły rzucił w nich garścią kamieni.
- Dlaczego mnie uderzyłeś? - zapytał olbrzym olbrzyma.
- Nieprawda, nic ci nie zrobiłem.

W tym momencie zając rzucił kamieniem w drugiego olbrzyma.
- Co robisz? - zawołał drugi olbrzym i rzucił się z pięściami na towarzysza. Rozgorzała zaciekła bójka. Po chwili obydwaj leżeli na ziemi, jak nieżywi. Wówczas zając, chwycił jeden z wybitych zębów olbrzyma i natychmiast wziął nogi za pas.
Z trzecim zębem były już pewne trudności. Zajączek nie mógł bowiem znaleźć jaszczura. Kiedy w końcu natknął się na niego, zaproponował mu zabawę w kulki. Polegało to na tym, że zając je rzucał, a jaszczur chwytał zębami. W pewnym momencie zając zamiast kulki rzucił okrągły kamień, który wybił jaszczurowi zęba. Zanim ten się zorientował, co się stało, zając wraz z zębem był już daleko. Szczęśliwy stanął przed Stwórcą.

- Zdobyłeś jednak te zęby! - zdziwił się Stwórca. - Otrzymasz więc w nagrodę długie i mocne zęby. Obdaruję nimi również cały twój gatunek. Będzie wam łatwiej jeść.
- Ale ja chcę być zającem olbrzymem - zaprotestował zając.
- Coś podobnego! - roześmiał się Stwórca. - A ja chcę żebyś dalej był malutkim i miłym zwierzątkiem - i pochylając się nad zającem, pogłaskał go po uszach. Wówczas uszy zająca zaczęły się wydłużać i zawisły wzdłuż głowy.
Tak odmieniony zając wrócił do księżniczki.

- Nie sądzisz, moja droga,że teraz wyglądam dużo lepiej niż jaguar? Nie jestem może tak wielki, ale za to mam zęby zdolne wszystko rozgryźć. A przy tym mam wyjątkowe uszy!
Księżniczka pogłaskała go po uszach i ze śmiechem powiedziała do małego zarozumialca:
- Tak, jesteś pięknym i mądrym zwierzątkiem, ale żony musisz poszukać w swoim gatunku. Ja jednak wyjdę za jaguara, twojego przyjaciela, to on jest mi przeznaczony.
Od tamtej pory wszystkie zające mają bardzo mocne zęby i długie, zwisające uszy.

źródło:
(www.madagascar.alleluja.pl:
oprac. s. Danuta Bogusz FMM)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione